H Λοκομοτίβ του Οκάρο Ουάιτ έκανε το 2-1 επί της ΤΣΣΚΑ, στα ημιτελικά της VTB League! (videos)

2023-04-20T22:22:31+00:00 2023-04-20T22:50:56+00:00.

gadamopoulos

20/Apr/23 22:22

Okaro White_Loko-CSKA

Μετά το «μπρέικ» στη Μόσχα, η «Λόκο» πέτυχε με φοβερή ανατροπή το 2-1 στη σειρά, η οποία κρίνεται στις τέσσερις νίκες, και έχει και το τέταρτο ματς στην έδρα της.

Τα «θρίλερ» στην ημιτελική σειρά της VTB League, μεταξύ Λοκομοτίβ Κουμπάν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, συνεχίστηκαν και το βράδυ της Πέμπτης (20/4), με νικήτρια για δεύτερη συνεχή φορά τη «Λόκο».

Η ομάδα του κόουτς Αλεκσάντερ Σέκουλιτς, η οποία είχε ηττηθεί με 87-84 στο πρώτο παιχνίδι στη Μόσχα, αλλά είχε κάνει το «μπρέικ» με 84-83 στην επόμενη αναμέτρηση, κατόρθωσε να επιβληθεί στην έδρας της με 84-81 και να πετύχει το 2-1, έχοντας την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα στον τέταρτο ημιτελικό, πάλι στο Κουμπάν, το μεσημέρι του Σαββάτου (22/4).

Η (best-of-seven) σειρά κρίνεται στις τέσσερις νίκες και η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται πίσω σε πλέι οφς της λίγκας για πρώτη φορά μετά το 2014, όταν και πάλι η Λοκομοτίβ την είχε φέρει «στα σχοινιά». Η «Λόκο» (5η στην κανονική περίοδο) έφτασε στην επικράτηση με μία μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, στην οποία πέτυχε επιμέρους σκορ 31-12! Οι Μοσχοβίτες είχαν προηγηθεί 25-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 50-41 στο ημίχρονο και φάνηκε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο με το 69-53 του 30΄.

Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον άλλοτε παίκτη του Άρη και του Παναθηναϊκού, Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 3/6διπ. και 2/8τριπ., οι γηπεδούχοι δεν σπατάλησαν το πλεονέκτημα έδρας που «έκλεψαν» στο προηγούμενο ματς και πήραν κεφάλι στη σειρά. Στη «Λόκο» δεν κόστισαν τα μόλις 7/27τριπ., καθώς εκτός των 17 πόντων του ΝτεΒον Ακούν-Πάρσελ, ο Τζέιλεν Μπάρφορντ πρόσθεσε άλλους τόσους από τον πάγκο.

Για την ΤΣΣΚΑ, για την οποία δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας στον αστράγαλο, Νίκολα Μιλουτίνοφ, δεν έφτασαν οι 24 πόντοι (5/7διπ., 4//8τριπ.) του Κάσπερ Ουέρ και οι 16 πόντοι, αλλά με 4/19 σουτ (1/8διπ., 3/11τριπ.) και οι έξι ασίστ του Αλεξέι Σβεντ… Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο του Ντάλας Μουρ (6π., 3/5διπ., 0/2τριπ) δεν βρήκε στόχο. Στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών, η Ζενίτ υποδέχεται την Παρασκευή (21/4) στην Αγία Πετρούπολη την Ούνικς Καζάν, η οποία προηγείται στη σειρά με 2-0.

Photo credit: VTB League