Ούνιξ: Με επιβλητικό 4-1 στέφθηκε πρωταθλήτρια στη VTB για πρώτη φορά στην ιστορία της!

2023-05-16T20:46:31+00:00 2023-05-16T20:46:31+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

16/May/23 20:46

Πρωταθλήτρια VTB League για τη σεζόν 2022-2023 η Ούνιξ. Επικράτησε στο Game 5 επί της Λοκομοτίβ (98-89), έκανε το 4-1 και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της. Τρομερός και φοβερός Ντιμιτρίεβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 34 πόντους.

Tου Νίκου Μαστρογιαννόπουλου / info@eurohoops.net

Η Ούνιξ πραγματοποίησε (ακόμη μία) μεγάλη εμφάνιση, επικράτησε εντός έδρας της Λοκομοτίβ (98-89), έκανε το 4-1 και σήκωσε την πρώτη της κούπα στη VTB League! Στην τρίτη θέση τερμάτισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού θυμίζουμε ότι αποκλείστηκε στην ημιτελική φάση από την Λοκομοτίβ με 4-3.

Με μία τεράστια εμφάνιση του Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς, η ομάδα του Καζάν μπήκε στο Game 5 με μόνο έναν στόχο. Την κούπα! Έτσι κι έγινε. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους και με το εκπληκτικό 71% στα δίποντα (17/24), πήραν μία διαφορά 21 πόντων (58-37) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Από εκεί και πέρα, τα τελευταία 20 λεπτά έδειχναν αν μη τι άλλο διαδικαστικά, με την Ούνιξ να κρατά τη διαφορά, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 28-19 στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη μεγάλη νίκη (98-89), πανηγυρίζοντας στο φινάλε το πρώτο της πρωτάθλημα στη VTB League.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Περάσοβιτς ο Ντιμιτρίεβιτς με 34 πόντους (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Βινς Χάντερ και Ντάριλ Μέικον πέτυχαν από 12 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Όσο για τη Λοκομοτίβ, ο Τζέιλεν Μπάρφορντ έβαλε 22 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), ενώ ο πρώην “πράσινος” Οκάρο Γουάιτ σημείωσε 21 πόντους με 3/4 τρίποντα, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς αφού αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο με πέντε φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 58-37, 77-65, 98-89.