Φενέρ: Με Παπαγιάννη κέρδισε την ΜΒΑ Μόσχας για το Super Cup της VTB (videos)

2023-09-21T17:55:34+00:00 2023-09-21T18:29:56+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

21/Sep/23 17:55

Η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη χρειάστηκε μία καλή τρίτη περίοδο, επικράτησε της ΜΒΑ Μόσχας με 94-79 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Super Cup της VTB League.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη, επιβλήθηκε εύκολα της ΜΒΑ (94-79) στην πρώτη ημέρα του VTB League Super Cup και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης,

Δύο τουρκικές ομάδες, Φενέρ και Μπεσίκτας, θα αγνωνιστούν στο φετινό VTB League SuperCup, καθώς αντικατέστησαν τις σερβικές Παρτίζαν και Μέγκα, που είχαν λάβει μέρος στην περσινή διοργάνωση.

Στο επόμενο παιχνίδι της ημέρας, η Λοκομοτίβ Κουμπάν αντιμετωπίζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20:00), ενώ την Παρασκευή (22/9), η Ούνιξ θα παίξει με την Νίζνι (17:00) και η Ζενίτ με την Μπεσίκτας (20:00).

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Βασίλι Καράσεβ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και σε συνδυασμό με δύο συνεχόμενα λάθη της Φενέρ, έτρεξε ένα σερί 7-0, μετά από το τρίποντο του Μαξίμ Μπαρασκόβ.

Οι Τούρκοι που μπήκαν νωθρά στο ματς, σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι μετά από περίπου τρία λεπτά αγώνα, με τον Έλληνα τεχνικό να καλεί λίγο αργότερα το πρώτο του τάιμ άουτ πολύ νωρίς στο ματς.

Μετά το τάιμ άουτ, η Φενέρ μπορεί να σκόραρε με τον Μότλει, όμως ο Ντανίλ Κασατκίν σκόραρε ακόμη ένα τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους. Μόλις μπήκε στο ματς ο Νικ Καλάθης, τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο για την τουρκική ομάδα, αφού βελτιώθηκε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, μειώνοντας στον πόντο (17-16).

Από εκεί και πέρα, με τον Σανλί και τον Μότλει, η Φενέρ ισοφάρισε το ματς, μετά από παιδαριώδη λάθη της ΜΒΑ Μόσχας, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, μ’ ένα 18-6 σερί, η Φενέρ επέστρεψε και πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να παίρνει μπρος και με 2/3 τρίποντα να κάνει το 58-49.

Ουσιαστικά, οι Ρώσοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως η καλή άμυνα των Τούρκων και οι παγίδες στο μισό γήπεδο τους δυσκόλεψαν αρκετά, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόλις 9 πόντους έναντι 24 της Φενέρ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και να έρθει η ήττα-αποκλεισμός.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζόναθαν Μότελι με 21 πόντους (8/9 δίποντα, 5/8 βολές), με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Σερτάκ Σανλί σημείωσε 18 πόντους και ο Γιώργος Παπαγιάννης 16 πόντους (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ντανίλ Κασάκτιν σκόραρε 15 πόντους (3/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ενώ από 11 είχαν οι Μπαρασκόβ και Λοπάτιν

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-43, 57-70, 79-94

Photo Credits: Fenerbahçe Beko/Twitter

Ποίημα… τρολάρισμα της Μονακό σε Ολυμπιακό για Τζέιμς!

Ντέιμιεν Λίλαρντ: Οι Μπουλς θα έστελναν για χάρη του τον ΛαΒιν στο Πόρτλαντ!

Μονακό: Ο Λόιντ αστειεύτηκε ότι “δεν υπάρχουν αρκετές μπάλες” για τους τέσσερις σταρ της περιφέρειας!

Παναθηναϊκός: Video με τη μαγική βραδιά κάτω από τον βράχο της Ακρόπολης