Ταξιδεύει για Πειραιά με νέα… κατοστάρα η Χίμκι

2016-02-01T18:29:01+00:00 2016-02-01T18:29:01+00:00.

01/Feb/16 18:29

Η Χίμκι συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα, ενώ η Λοκομοτίβ Κουμπάν απέδρασε από το Καζακστάν με καλάθι του Ντιλέινι

Η Χίμκι τον τελευταίο καιρό… δυσκολεύεται να βάλει κάτω από 100 πόντους, ανεξαρτήτως αντιπάλου! Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις και επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, έχει τόσο ταλέντο στο επιθετικό κομμάτι, που μπορεί να σκοράρει στους ίδιους ρυθμούς, ακόμα και όταν δεν παίζει ο Αλεξέι Σβεντ – όπως έγινε σήμερα – και παράλληλα ο Ταιρίς Ράις ξεκινάει βασικός, αλλά αγωνίζεται για λίγα λεπτά (13).

Αυτή την φορά το θύμα ήταν η Βίτα Τμπιλισι από την Γεωργία, την οποία διέλυσε η Χίμκι με σκορ 108-52. Να θυμίσουμε πως απέναντι στη Ζαλγκίρις η Ρωσική ομάδα σκόραρε 111 πόντους.

Ο Κουρτινάιτς ξεκούρασε τα βασικά βιολιά της ομάδας και έτσι βγήκαν μπροστά στην επιθετική παραγωγικότητα οι ψηλοί, αλλά και παίκτες που συνήθως δεν σκοράρουν πολύ. Όπως ο Τζος Μπουν που έβαλε 25 πόντους με 11/15 δίποντα! Ο Μάρκο Τοντόριβιτς σταμάτησε στους 21 με 9/9 δίποντα και ο Ιγκόρ Βλιάτσεφ έβαλε 20.

Καθάρισε ο Ντιλέινι

Ντέρμπι μέχρι τέλους έγινε στο Καζακστάν με την Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα να κερδίζει με 91-89, με καλάθι του Μάλκολμ Ντιλέινι 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Άντονι Ράντολφ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους (6/12 σουτ), ενώ ο Αμερικανός ηγέτης της “Λόκο” είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για την Αστάνα πρώτος σκόρερ ο πολύ φορμαρισμένος αυτή την περίοδο Νικ Κάνερ Μέντλει με 28 πόντους (8/10 σουτ) και 9 ριμπάουντ.