Αυτό δεν είναι ομάδα, είναι φονικό όπλο!

2016-02-21T16:53:56+00:00 2016-02-21T17:29:25+00:00.

21/Feb/16 16:53

Η επίθεση της Λοκομοτίβ Κούμπαν είναι ικανή να καταστρέψει οποιαδήποτε άμυνα και αυτό ακριβώς συνέβη στο παιχνίδι με την Βίτα Τμπιλίσι την οποία διέσυρε με το εντυπωσιακό 121-71! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχαν δύο αδιανόητα ρεκόρ…

Οι άνθρωποι… σκοτώνουν! Η επίθεση της Λοκομοτίβ Κούμπαν είναι ικανή να καταστρέψει οποιαδήποτε άμυνα και αυτό ακριβώς συνέβη στο παιχνίδι με την Βίτα Τμπιλίσι την οποία διέσυρε με το εντυπωσιακό 121-71!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει δημιουργήσει ένα σύνολο από παίκτες με ξεχωριστό επιθετικό ταλέντο και εκείνοι τον δικαιώνουν σε κάθε αναμέτρηση. Απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας Βίτα (0-22 νίκες) οι Ρώσοι σούταραν με το αδιανόητα 61% έξω από τη γραμμή του τριπόντου (24/39) με αποτέλεσμα να μετατρέψουν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο.

Ο συγκεκριμένος αριθμός τριπόντων μάλιστα αποτελεί την κορυφαία επίδοση στην ιστορία της VTB. Τα ρεκόρ για τους γηπεδούχους όμως δεν σταματούν εκεί αφού παρά το γεγονός πως πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 56-39 υπέρ τους, ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το πόδι κρατημένο στο γκάζι. Αποτέλεσμα; Πέτυχαν μέσα σε 10 λεπτά συνολικά 41 (!) πόντους και έσπασαν όλα τα κοντέρ!

Κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Μπρόκχοφ με 23 πόντους, 11 ριμπαουντ και 7 ασίστ, την ώρα που ο Τζάνινγκ πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 6/6 τρίποντα! Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν στη διάθεση τους μόλις οχτώ παίκτες εκ των οποίων ο Ρεβαζασβίλι αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά.

Η Λοκομοτίβ έσπασε το ρεκόρ τριπόντων και πέτυχε 24, την ώρα που όπως ενημέρωσε η ίδια η ομάδα το αντίστοιχο ρεκόρ στο ΝΒΑ είναι 23!