Νίκες για ΤΣΣΚΑ και Ούνιξ με ρεκόρ Λάνγκφορντ!

2016-03-13T16:02:02+00:00 2016-03-13T16:02:02+00:00.

13/Mar/16 16:02

Συνέχεια στην εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή VTB έδωσε η Ούνιξ (21-3) μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 90-85 απέναντι στη Χίμκι! Εύκολη εκτός έδρας νίκη και για την ΤΣΣΚΑ απέναντι στην Ενισέι παρά τις σημαντικές της απουσίες…

Συνέχεια στην εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή VTB έδωσε η Ούνιξ (21-3) μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 90-85 απέναντι στη Χίμκι! Το δίδυμο των Λάνγκφορντ (38π, 4ρ, 5ασ.) και Καϊμακόγλου (18π, 8ρ) έκανε τα παντα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων κάμπτοντας την αντίσταση του επίσης εξαιρετικού Μπουν (26π, 14ρ).

To επιθετικό κρεσέντο του Λάνγκφορντ βοήθησε την Ούνιξ να ξεκινήσει εντυπωσιακά την αναμέτρηση και να ξεφύγει ακόμα και με +18 στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-13). Προϊόντος του χρόνου όμως οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν κάτι το οποίο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Τζος Μπουν. Ο άλλοτε ΝΒΑερ πέρασε στο παρκέ και πέτυχε μαζεμένους πόντους για να βοηθήσει τη Χίμκι να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 45-35.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπουν ήταν και πάλι αυτός που “κουβάλησε” επιθετικά τη Χίμκι και παρέα με τον Αλεξέι Σβεντ έφεραν την ομάδα τους ακόμα πιο κοντά (68-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η “μοναξιά” του Λάνγκφορντ στην επίθεση της Ούνιξ ήταν ένα πρόβλημα με τον Αμερικάνο να έχει φτάσει τους 33 πόντους αλλά να χρειάζεται έξτρα βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Τις συγκεκριμένες βοήθειες ανέλαβε να δώσει ο Καϊμακόγλου εξασφαλίζοντας προβάδισμα νίκης για την Ούνιξ (80-69), με μόλις 3.36′ να απομένουν για τη λήξη. Οι τελευταίες ελπίδες ανατροπής για την Χίμκι εξανεμίστηκαν από το τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλη νίκη με 90-85 παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που έδειξαν στο τέλος.

Ρεκόρ στη VTB o Κιθ Λάγκφορντ!

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης απέναντι στην Χίμκι ο Κιθ Λάνγκφορντ! Ο χαρισματικός σκόρερ απέδειξε για ακόμα μία φορά πως όταν είναι “καυτός” καμία άμυνα δεν μπορεί να τον σταματήσει και πρόλαβε μέσα σε 10 λεπτά να σημειώσει 23 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 3/3 βολές. Η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο στην ιστορία της VTB. Όχι και άσχημα…

Εύκολα και χωρίς Τεόντοσιτς-Ντε Κολό-Χάινς η ΤΣΣΚΑ

Με εξαίρεση τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, η ΤΣΣΚΑ η οποία αγωνιζόταν χωρίς τους τρεις κορυφαίους παίκτες της, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και επικράτησε πολύ εύκολα με 96-81 στην έδρα της Ενισέι! Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συνολικό ρεκόρ 24-2 νίκες.

Ο Έλληνας κόουτς βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει τους περισσότερους παίκτες του σε καλή μέρα με τους Φρίλαντ (26π, 6ρ), Χίγκινς (18π, 5ασ, 4ρ) και Φριτζόν (12π, 9ρ) να ξεχωρίζουν. Αντίθετα, για λογαριασμό της Ενισέι το δίδυμο των Τζέιμς (23π, 11ρ) και Τέιλορ (20π, 5ρ) επιχείρησε τη μεγάλη έκπληξη αλλά χωρίς επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22) αφού στη συνέχεια πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (50-40) και αρκέστηκαν σε ρόλο οδηγού. Στην τελευταία περίοδο ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν σε 75-70 με 6.29 να απομένουν για το τέλος, όμως οι Χίγκινς και Φρίλαντ ανέλαβαν και πάλι πρωτοβουλίες οδηγώντας στην ΤΣΣΚΑ στο εύκολο 95-80.