Νίκη με προβλήματα για Χίμκι πριν τον Ολυμπιακό

2016-03-28T21:19:06+00:00 2016-03-28T22:57:53+00:00.

28/Mar/16 21:19

Την προβληματική περίοδο που διανύει επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά η Χίμκι η οποία μπορεί να κέρδισε με 90-84 την ανταγωνιστική Ζενίτ, όμως σε καμία περίπτωση δεν ικανοποίησε με την απόδοση της κυρίως λόγω των νεκρών διαστημάτων στο παιχνίδι της…

Την προβληματική περίοδο που διανύει επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά η Χίμκι η οποία μπορεί να κέρδισε με 90-84 την ανταγωνιστική Ζενίτ, όμως σε καμία περίπτωση δεν ικανοποίησε με την απόδοση της κυρίως λόγω των νεκρών διαστημάτων στο παιχνίδι της.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με όπλο την παραδοσιακά καλή της επίθεση προηγήθηκε με 31-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου! Με τους Όγκουστιν και Σβεντ να βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται συνεχώς με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει σαφές προβάδισμα νίκης με +23 (58-33).

Και όμως! Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τη Χίμκι που αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι ενώ την ίδια στιγμή η άμυνα της παρουσίαζε πολύ σοβαρά κενά. Αποτέλεσμα; Η Ζενίτ κυριάρχησε πλήρως πάνω στο παρκέ και με τους Τούλσον και Ντάουντελ έτρεξε επί μέρους σκορ 32-13 για να μειώσει ακόμα και στο -6 (71-65). Με την ψυχολογία στα ύψη και το μομέντουμ σαφώς υπέρ τους, η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και τους έφερε σε απόσταση αναπνοής (73-72). Η ολική ανατροπή ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και η ψυχραιμία της Χίμκι στο τέλος την βοήθησε να γλιτώσει την έκπληξη και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 90-84.

Το δίδυμο των Αλεξέι Σβεντ (23π, 5ασ.) και Τζέιμς Όγκουστιν (19π, 7ρ) ήταν αυτό που ξεχώρισε για το σύνολο του Ιβάνοβιτς, με τον Ράις να προσθέτει 18 πόντους και 3 ασίστ. Την ίδια στιγμή όμως, τα 19 λάθη και το νεκρό διάστημα της τρίτης περιόδου αποτελούν τα δύο βασικά προβλήματα στο παιχνίδι της Χίμκι.

Για λογαριασμό της Ζενίτ, οι Τούλσον (20π), Ντάουντελ (17π) και Βιρκόφ (16π) προσπάθησαν την ολική ανατροπή, έφτασαν κοντά, αλλά δεν τα κατάφεραν.