Ανώμαλη προσγείωση και… πέμπτη η “Λόκο”

2016-04-28T21:34:00+00:00 2016-05-05T01:04:45+00:00.

28/Apr/16 21:34

Στους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στο final 4 της Ευρωλίγκας φαίνεται ότι είχαν μείνει οι παίκτες της Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία ηττήθηκε 79-73 από τη Ζενίτ κι έμεινε στην πέμπτη θέση της VTB League.

Στο τελευταίο ματς της regular season της διοργάνωσης, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελε τη νίκη στην Αγία Πετρούπολη για να εξασφαλίσει την τρίτη θέση αλλά δεν τα κατάφερε… Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν πίσω από ΤΣΣΚΑ και Ούνικς, ενώ την “Λόκο” την πέρασε κι η Χίμκι.

Η κούραση έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τη Λοκομοτίβ, η οποία έμεινε για περίπου 4 λεπτά δίχως πόντο στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα το 68-69 να μετατραπεί σε 76-69 (36′).

Ο Ράιαν Τούλσον είχε καθοριστική παρουσία στο συγκεκριμένο σημείο (πέτυχε 2/2 τρίποντα) αλλά και γενικά στο ματς, όντας ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους (3/5τρ.). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιάνις Τίμα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ της “Λόκο” ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, την ώρα που ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε μόλις 4 πόντους με 1/7 σουτ σε 21 λεπτά.