2016-05-05T19:21:52+00:00 2016-05-05T19:21:52+00:00.

05/May/16 19:21

Keith Langford

Εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά της VTB με κορυφαίους τους Λάνγκφορντ και Κολόμ.

Η Ούνιξ Καζάν νίκησε και στο τρίτο παιχνίδι τη Νίζνι Νόβγκοροντ- αυτή τη φορά μάλιστα στο γήπεδο της δεύτερης με 84-71- και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα ημιτελικά της VTB με 3-0 νίκες! Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή της σειράς Ζενίτ-Αβτοντόρ με την πρώτη να προηγείται ήδη με 2-0.

Η ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου που ήταν θετικός (10 πόντους αλλά 1/7 τρίποντα), δεν δυσκολεύτηκε καθόλου ούτε στο τρίτο ματς (+13 και +9 τα άλλα). Μετά το αρχικό «πάγωμα» από τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 25-15 στην πρώτη περίοδο, η Ούνιξ πήρε τα ηνία του αγώνα χάρη στο σκοράρισμα του Λάνγκφορντ και την εντυπωσιακή απόδοση του Κολόμ.
Μείωσε στον πόντο στο ημίχρονο (42-41) κι από εκεί και πέρα πέρασε μπροστά με +11 χωρίς να κοιτάξει ξανά πίσω.

Ο Λάνγκφορντ έβαλε 29 πόντους με 11/14 δίποντα (!), ενώ ο Κολόμ πέτυχε νταμπ-νταμπλ με 15 (6/8διπ.) και 12 ασίστ. Κατέβασε μάλιστα και πέντε ριμπάουντ, αλλά σαφώς έμεινε μακριά από το τριπλ νταμπλ.

Από τη Νίζνι, ο Ίβλεφ πέτυχε 15 πόντους (6/6 δίποντα και 3/3 βολές, αλλά 0/2τριπ.), ο Κβοστόβ πέτυχε 13 με 6 ασίστ, ενώ από 11 είχαν ο Μπαμπούριν με τον Αντόνοφ.