“Βομβάρδισε” και… απάντησε η Ζενίτ!

2016-05-23T20:45:19+00:00 2016-05-23T20:45:19+00:00.

23/May/16 20:45

Η Ζενίτ πέτυχε 13/28 τρίποντα κι επικράτησε 82-67 της Ούνικς, μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της VTB League.

Ο Ράιαν Τούλσον ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, έχοντας 23 πόντους με 7/13 σουτ (3/4τρ.), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Μπέρζινς (11π., 6ρ.) και Τίμα (12π., 6ρ., 3ασ.).

Το δίδυμο των Λάνγκφορντ-Κόλομ πέτυχε συνολικά 40 πόντους (από 20) αλλά δεν έφτανε για την Ούνικς. Όσον αφορά στον Κώστα Καϊμακόγλου είχε 4 πόντους (1/5 σουτ) και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν από το ξεκίνημα τον ρυθμό του αλλά στην πρώτη περίοδο η Ούνικς βρήκε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ. Το δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν ένα σερί 10-0 της Ζενίτ, της έδωσε “αέρα” 16 πόντων (43-27). Γενικότερα, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ολοκληρώνοντας επιμέρους 27-12.

Η Ζενίτ βρέθηκε ακόμα και στο +20 (52-32 στο 22′) αλλά Λάνγκφορντ και Κόλομ πρωτοστάτησαν στην αντεπίθεση της ομάδας του Καζάν, η οποία άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά. Το 57-38 έγινε 57-48, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ακόμα και στο καλάθι (58-56 στο 31′).

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα εξελιχθεί σε ντέρμπι, η Ζενίτ με πρωτοστάτη τον Τούλσον έκανε επιμέρους 16-2, ξέφυγε με 82-64 κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στους τελικούς.