Νίκησε Ούνιξ και έμεινε ζωντανή η Ζενίτ

2016-05-25T20:30:35+00:00 2016-05-25T20:31:45+00:00.

25/May/16 20:30

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης για μία θέση στους τελικούς της VTB λίγκας παρέμεινε η Ζενίτ μετά την εντός έδρας νίκη με 85-82 που έφερε τη σειρά των ημιτελικών στο 2-2…

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης για μία θέση στους τελικούς της VTB λίγκας παρέμεινε η Ζενίτ μετά την εντός έδρας νίκη με 85-82 που έφερε τη σειρά των ημιτελικών στο 2-2.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 26-17.

Η Ζενίτ παρουσίασε εντυπωσιακό επιθετικό πλουραλισμό αφού συνολικά πέντε παίκτες της τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίος όλων ήταν ο Ομάρ Τόμας με 20 πόντους (9/15 σουτ), 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από πλευράς των ηττημένων, το δίδυμο των Λάγκφορντ (22π, 4ρ) και Κολόμ (26π, 5ασ.) ξεχώρισε για ακόμα μία φορά χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του. Αρκετά χαμηλά έμεινε ο Κώστας Καϊμακόγλου με 4 πόντους και 6 ριμπάουντ σε περίπου 32 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-43, 59-65, 85-82