Ούνικς: Απίστευτο ματς και νίκη στο φινάλε επί της Νίζνι! (video)

2018-01-14T18:09:08+00:00 2018-01-14T18:36:16+00:00.

14/Jan/18 18:09

Η Νίζνι υποδέχθηκε την Ούνικς Καζάν, στο πλαίσιο της VTB League και πρόσφεραν ένα πραγματικό ντέρμπι, που κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 91-89! Πράγματα και θαύματα από τον Μορίς Εντούρ!

Η Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη ήθελε τη νίκη, προκειμένου να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Κάτι που έγινε, αν και χρειάστηκε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να έρθει το ”διπλό”! Πλέον, με 9-1,  παραμένει στην τρίτη θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-7.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, κρατούσαν το προβάδισμα. Η ομάδα από το Καζάν όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα τρομερό 4ο δεκάλεπτο, έκανε το ματς ντέρμπι. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την διαφορά να μην ξεπερνάει τους 2 πόντους!

Τελικά, η Ούνικς χαμογέλασε στο τέλος, με τον φοβερό και τρομερό Κολόμ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, μετά από δικό του άστοχο σουτ και να κάνει το τελικό 91-89, με 3 δευτερολέπτα στο ρολόι!

Απίστευτα πράγματα από τον Μορίς Εντούρ! Ο Σενεγαλέζος τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ! To εντυπωσιακό είναι πως δεν έχασε σουτ (10/10 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/7 βολές), θυμίζοντας τον Ζόραν Ντράγκιτς, που τις προάλλες έδωσε τη νίκη στην Εφές επί του Ερυθρού Αστέρα, έχοντας απόλυτη ευστοχία!

Ο Κουίνο Κολόμ είχε 16 πόντους, όμως σε αυτόν ανήκει το καλάθι της νίκης, επομένως μιλάμε για τον ”ήρωα” της Ούνικς! Είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Θετικός και ο Στεφάν Λάσμε με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 24-18, 44-39, 68-58, 89-91.

Νωρίτερα, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέτυχε ένατη σερί νίκη στη λίγκα με άνετο 95-62 σε βάρος της Κάλεφ Κράμο. Διακρίθηκε με 23 πόντους ο ο Ντμίτρι Κουλάγκιν.