”Στοπ” της Λοκομοτίβ στη Χίμκι με απίθανο Κόλινς, εύκολα η Ούνικς

2018-01-21T17:52:46+00:00 2018-01-21T18:06:56+00:00.

21/Jan/18 17:52

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του ΤΡΟΜΕΡΟΥ Μάρντι Κόλινς σταμάτησε την Χίμκι, επικρατώντας εύκολα με 93-78! Χωρίς προβλήματα και η Ούνικς Καζάν επί της ουραγού Ρίγα, με κορυφαίο τον Στεφάν Λάσμε.

Φοβερή εμφάνιση για την Λοκομοτίβ Κουμπάν, που ”σκόρπισε” τη Χίμκι! Εκμεταλλευόμενη την έδρα της και την τρομερή βραδιά 3 παικτών της, η ”Λόκο” έβαλε στοπ στις καλές εμφανίσεις (και νίκες) της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, με το τελικό 93-78.

Σε ένα ματς που δεν είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ, το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε το αποτέλεσμα. Με επί μέρους 29-19, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι τέλους, παρά την ”μίνι” αντίδραση της Χίμκι στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Στο 35′, το σκορ μειώθηκε σε 79-74, όμως ένα 10-0 των γηπεδούχων έβαλε τίτλους τέλους στην αναμέτρηση!

Όπως είπαμε, 3 παίκτες της ομάδας της Κουμπάν έκαναν απίστευτα πράγματα. Ο Μάρντι Κόλινς ”φλέρταρε” με τριμπλ ντάμπλ (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα μπλοκ) και ήταν με διαφορά ο MVP! Aπό κοντά όμως και οι Φρανκ Έλεγκαρ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και Ράιαν Μπρόκχοφ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 46-44, 75-63, 93-78.

Με μπροστάρη τον Λάσμε η Ούνικς

Eύκολο απόγευμα για την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε, στα δύο επόμενα ήταν καταιγιστική και πέρασε με 81-69 από την έδρα της VEF Ρίγα. Με αυτή τη νίκη, έφτασε το 10-1, με τους ηττημένους να μένουν στο τελευταίοι με 1-10.

Φοβερός και τρομερός ο Στεφάν Λάσμε. Ο πρώην ”πράσινος” σέντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 17 πόντους (8/9 δίποντα, 1/1 βολές), ενώ είχε και 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 μπλοκς!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32, 40, 48-64, 69-81.