Ιτούδης και Ντε Κολό κέρδισαν Μπαρτζώκα και Σβεντ!

2018-02-05T19:20:23+00:00 2018-02-05T19:22:05+00:00.

05/Feb/18 19:20

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Χίμκι με σκορ 90-71, στο μεγάλο ντέρμπι της VTB League! Απολαυστικός ο Ντε Κολό!

Στην ελληνική ”μάχη” των πάγκων στην Ρωσία, ο Δημήτρης Ιτούδης κέρδισε τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με έναν φανταστικό Νάντο Ντε Κολό επικράτησε της Χίμκι με σκορ 90-71, στο μεγάλο ντέρμπι… Ευρωλίγκας στην VTB League!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο ορισμός του ντέρμπι (16-15), όμως στο δεύτερο είχαμε απόλυτη πρωταγωνίστρια την γηπεδούχο ομάδα. Με επί μέρους 24-12, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 και η Χίμκι δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς. Αν και έφτασε στο -5 (44-39), στο 23ο λεπτό, η ΤΣΣΚΑ… επανέφερε την τάξη και απέκτησε εκ νέου διαφορά ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα, φρόντισε να δώσει διαστάσεις θριάμβου!

Όλα αυτά χάρη στον Ντε Κολό. Ο Γάλλος σούπερ σταρ της ΤΣΣΚΑ ήταν ασταμάτητος. Σε 28:44′, σκόραρε 24 πόντους, ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλεψίμο! Στα… μισά έμεινε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση του Αλεξέι Σβεντ. Ο ηγέτης της Χίμκι είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως δεν πανηγύρισε τη νίκη στο τέλος.

Κάπως έτσι, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-2, την ώρα που η Χίμκι ”έπεσε” στο 7-6!

Θυμίζουμε πως η αρχή της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα άσχημη για τους νικητές, καθώς είδαν τον Οθέλο Χάντερ να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-27, 61-53, 90-71.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία της VTB και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.