Χίμκι: Επιθετική ραψωδία και νίκη απέναντι στη Ζενίτ!

2018-02-15T19:46:09+00:00 2018-02-15T21:53:44+00:00.

15/Feb/18 19:46

Σε ένα θεαματικό ματς, η Χίμκι κατάφερε να επικρατήσει της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, έχοντας 6 παίκτες της σε τρομερό βράδυ!

Στις νίκες επέστρεψε η Χίμκι, για το πρωτάθλημα της VTB. H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε σημαντικό ”διπλό” στην πάντα δύσκολη έδρα της Ζενίτ. Έτσι, μετά τη νίκη αυτή (80-98) ανέβηκε στο 8-7, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να βρίσκεται στο 11-4, όμως διατηρήθηκε ψηλά στην βαθμολογία.

Στα του αποψινού ματς, η Χίμκι παρά τις πολλές απουσίες (Μάλκολμ Τόμας, Μάρκο Τοντόροβιτς και Ντιμίτρι Σοκόλοφ), έκανε εξαιρετική αρχή και με το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν ήδη στο +10, ενώ το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 11 (33-44).

Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ”μάζεψαν” την διαφορά στο -6, με τους Μάρκο Σιμόνοβιτς και Σεργκέι Καράσεφ. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου όμως, η Χίμκι επέβαλλε τον δικό της ρυθμό και ξέφυγε στο σκορ ακόμα και με 20!

Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Σεργκέι Μόνια ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Ο Τάιλερ Χάνικατ ακολούθησε με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο ηγέτης της ομάδας, Αλεξέι Σβεντ σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ είχε και 4 ασίστ, με τον Τσαρλς Τζένκινς να σκοράρει 14 και να μοιράζει 5 ασίστ! Από κοντά και οι Στέφαν Μάρκοβιτς (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Άντονι Γκιλ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Απίστευτα πράγματα από τον Καράσεφ με 31 πόντους και τον Σκοτ Ρέινολντς με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 16 ασίστ!!

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 33-44, 60-66, 80-98.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία της VTB League και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.