Μπορεί και χωρίς Σβεντ η Χίμκι, ήττα στο Κουμπάν για Αστάνα-Κασελάκη

2018-04-01T16:45:37+00:00 2018-04-01T17:00:33+00:00.

01/Apr/18 16:45

Για ένα ημίχρονο, η Κάλεφ ήταν καλύτερη, όμως στο δεύτερο η Χίμκι έπαιξε όσο χρειαζόταν, για να φτάσει σε ακόμα μία νίκη. Αν και η Αστάνα πήγε να ολοκληρώσει μία σημαντική ανατροπή, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε τη νίκη με 79-78, με τον Ράγκλαντ να κάνει τα πάντα στο παρκέ!

Η Κάλεφ λίγο έλειψε να πάρει δεύτερη νίκη φέτος απέναντι στην Χίμκι, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και με το τελικό 96-85, ανέβηκε στο 10-9. Όσο για την ομάδα από την Εσθονία, βρίσκεται πλέον στο 6-14.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν σε θέση ισχύος μετά το πέρας των πρώτων 20 λεπτών. Όμως οι Μοσχοβίτες, με επί μέρους 28-18 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν μία καλή διαφορά που απλά συντήρησαν στο φινάλε. Μάλιστα, έφτασαν και μία ανάσα από τους 100 πόντους, έχοντας ”σύμμαχο” το εξαιρετικό 16/21 από τα 6,75μ.!

Η απουσία των Αλεξέι Σβεντ λόγω ενός προβλήματος στον αστράγαλο, δεν στοίχισε στην ομάδα του και αυτό διότι ο Τσαρλς Τζένκινς… μπήκε στα παπούτσια του! Τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (7/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Παραγωγικός και ο Σεργκέι Μόνια με 17 πόντους (5/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ! Από κοντά και ο Στέφαν Μάρκοβιτς (13 πόντοι, 8 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-48, 73-66, 96-85.

Ράγκλαντ και Κόλινς έφεραν τη νίκη

Με νίκη προχώρησε η Λοκομοτίβ Κουμπάν. Η Αστάνα ήταν ανταγωνιστική μέχρι το τέλος και λίγο έλειψε να κάνει τη ”ζημιά”, όμως η φιναλίστ του EuroCup έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Πλέον, το ρεκόρ της στην βαθμολογία είναι 13-5, ενώ αυτό των ηττημένων, 6-13.

Όπως είπαμε, το δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα η τέταρτη περίοδος, ήταν και καθοριστικά για την έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Μάρντι Κόλινς, αλλά κυρίως τον Τζο Ράγκλαντ να κάνουν ό,τι πρέπει για να έρθει η νίκη, παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων τα τελευταία λεπτά. Ο πρώην ”ερυθρόλευκος” τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, όμως ο δεύτερος ήταν ο πραγματικός MVP με 29 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Όσο για τον Λεωνίδα Κασελάκη, έμεινε στο παρκέ για 23′ και σκόραρε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο συμπαίκτης του, Τζάστιν Κάρτερ, ήταν απολαυστικός με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως δεν πανηγύρισε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 38-30, 62-48, 79-78

Αναλυτικά ΕΔΩ η βαθμολογία και ΕΔΩ τα αποτελέσματα της VTB League.

Photo credit: VTB League twitter