VTB: Νίκη με… 100άρα για Άβτοντορ κόντρα στην Χίμκι! (video)

2018-05-05T16:42:01+00:00 2018-05-05T16:42:01+00:00.

05/May/18 16:42

Την εκτός έδρας ήττα με 104-92 γνώρισε η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, από την Άβτοντορ για την VTB League, έχοντας σοβαρά αμυντικά προβλήματα.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ένα σκληρό ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα “ασφαλείας”, ενώ το σκορ ήταν υψηλό με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 48-47.

Στο δεύτερο μέρος του ματς, η εικόνα στο παρκέ δεν άλλαξε αφού και οι δύο ομάδες “πάλευαν”, όμως η Χίμκι διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με 75-73. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Άβτοντορ προηγήθηκε με 82-80 (στο 33′) και με 92-88 3 λεπτά πριν την λήξη και ήταν πλέον το φαβορί για την νίκη.

Τελικά οι γηπεδούχοι με “όπλο” την εκπληκτική τους επίθεση πήραν την νίκη και σχετικά άνετα με 104-92!

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της VTB!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κότι Κλαρκ με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Ντάουνς με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ρόμπινσον με 17 πόντους και 12 (!) ασίστ.

Από την ομάδα του Έλληνα προπονητή που παρέταξε 10άδα στο σημερινό παιχνίδι, ξεχώρισαν ο Χάνεϊκατ που “άγγιξε” το triple double με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Τζένκινς με 18 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-48, 73-75, 104-92

Photo Credit: VTB League twitter