Χίμκι: “Σκούπισε” την Κουμπάν και πάει… Final Four με εκπληκτικό Σβεντ! (video)

2018-05-28T20:06:07+00:00 2018-05-28T21:06:31+00:00.

28/May/18 20:06

Με τον Σβεντ σε τρομερό βράδυ και με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 86-73 και προκρίθηκε με 3-0 νίκες στο Final Four, της VTB League.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Λοκομοτίβ Κουμπάν ήταν καλύτερη ειδικά στην επίθεση και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 43-39.

Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, “έδεσε” την άμυνα της με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 29 πόντους σε 20 λεπτά και να πανηγυρίσει σχετικά άνετα την νίκη με 86-73, παίρνοντας την πρόκριση “σκουπίζοντας” με 3-0 νίκες, την φιναλίστ του φετινού EuroCup!

Καλύτεροι παίκτες των νικητών ήταν, ο ασταμάτητος Σβεντ που έκανε double double με 33 πόντους (0/3δίπ., 7/14τρίπ., 12/12β.), 10 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Χάνεϊκατ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πλέον μετά την πρόκριση της η Χίμκι, περιμένει τον αντίπαλο της στον ημιτελικό του Final Four από το ζευγάρι της Νίζνι με την Ούνικς Καζάν.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 39-43, 63-57, 86-73