VTB Final Four: Στον τελικό η ΤΣΣΚΑ με απολαυστικό Σέρχιο Ροντρίγκεθ!

2018-06-08T18:52:23+00:00 2018-06-08T18:58:45+00:00.

08/Jun/18 18:52

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και επικράτησε της Ζενίτ στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της VTB League!

Ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του παρθενικού Final Four της VTB είχε ένα ξεκάθαρο φαβορί και ένα αουτσάιντερ. Το μόνο που έμενε ήταν να επιβεβαιώσει τον ρόλο αυτόν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Και το έκανε. Στο παρκέ του ”VTB Ice Palace” της Μόσχας, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καλύτεροι και έφτασαν στην νίκη με 84-67 απέναντι στην Ζενίτ.

Η αρχή του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα θετική, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόλις 24 πόντους (14-10) μετά από 10 λεπτά. Η συνέχεια όμως ήταν μία διαφορετική υπόθεση, χάρησε ένα σερί 14-0 και τον Σέρχι Ροντρίγκεθ! Ο Ισπανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος και με το τέλος του ημιχρόνου (με μόλις 13′ συμμετοχής) είχε ήδη 21 πόντους (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολές), οδηγώντας εκ του ασφαλούς του Μοσχοβίτες!

Ίδιο σενάριο και στην τρίτη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στην Ζενίτ. Κάπως έτσι, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους. Το μόνο που άλλαξε στην τελευταία περίοδο ήταν πως η διαφορά έπεσε τελικά κάτω από τους 20, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/6), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Χίμκι-Ούνικς!

Μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο να μην σκόραρε, ο Σέρχιο όμως ήταν καταλυτικός. Σε 22 λεπτά συμμετοχής, είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, κλέβοντας την παράσταση! Από κοντά και οι Ουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και Νάντο Ντε Κολό με 13 πόντους, 3 ασίστ!

Εξαιρετική εμφάνιση για τους ηττημένους από τον Ντεμόντ Χάρπερ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 44-30, 63-41, 84-67.

Photo credits: VTB League Twitter