Χίμκι: Πετάει “φωτιές” μια εβδομάδα πριν τον Ολυμπιακό!

2018-10-05T20:18:11+00:00 2018-10-05T20:21:49+00:00.

05/Oct/18 20:18

Μία εβδομάδα πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό (12/10, 20:00) η Χίμκι έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση επικρατώντας με 67-96 μέσα στην έδρα της ΒΕΦ Ρίγα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση αφού με όμορφο μπάσκετ επίθεση και πολλή ενέργεια στην άμυνα ξέφυγε με νταμπλ σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-26).

Ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί, η Χίμκι κατέβασε ταχύτητα αλλά ουδέποτε έχασε το ξεκάθαρο προβάδισμα που έφτασε ακόμα και το +33 (78-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μοναδική παραφωνία αποτέλεσε η τελευταία περίοδος που έληξε με επί μέρους σκορ 22-18 υπέρ της ΒΕΦ Ρίγα αλλά και τα 17 συνολικά λάθη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για λογαριασμό της Χίμκι ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 23 πόντους (5/13 τρίποντα), 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, την ώρα που ο Τζόρνταν Μίκεϊ πρόσθεσε 16 πόντους (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους, οι Άτε (19π) και Αουσέγις (16π) προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα αλλά η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Πλέον, η Χίμκι στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με αντίπαλο την Ενισέι (8/10), πριν ασχοληθεί αποκλειστικά με την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και τον Ολυμπιακό.