ΤΣΣΚΑ: Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε την Νίζνι παρά τις απουσίες!

2018-10-13T19:08:44+00:00 2018-10-13T19:08:44+00:00.

13/Oct/18 19:08

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, παρά τις απουσίες των Νάντο Ντε Κολό και Ντάνιελ Χάκετ, κέρδισε στην έδρα της με 84-78 την Νίζνι Νόβγκοροντ για την VTB League.

Από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Νίζνι έδειξε πως μπορούσε να ανταγωνιστεί την ΤΣΣΚΑ και να διεκδικησει το διπλό στην Μόσχα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που αντιμετώπιζε και προβλήματα απουσιών λόγω Ντε Κολό και Χάκετ, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-41, έχοντας προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πάρουν διαφορά “ασφαλείας” και την Νίζνι να μειώνει σε 66-64.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ένα αρχικό επιμέρους σκορ 14-7 των παικτών της ΤΣΣΚΑ, όπου της έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (80-71), ουσιαστικά έκρινε τον νικητή του ματς. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 84-78.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κλάιμπερν με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 11 πόντους και 5 ασίστ και ο Οθέλο Χάντερ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-41, 66-64, 84-78

Photo Credit: CSKA Moscow twitter