Εύκολη νίκη για Χίμκι, έγραψε… ιστορία ο Αλεξέι Σβεντ! (photo-videos)

2018-10-14T15:52:36+00:00 2018-10-14T15:52:36+00:00.

14/Oct/18 15:52

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Κάλεφ/Κράμο, την οποία κέρδισε με 80-73 για την VTB League, με τον Αλεξέι Σβεντ να πραγματοποιεί ένα σπουδαίο ατομικό ρεκόρ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του έμπειρου προπονητή, χάρη στην καλή της αμυντική λειτουργία διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενη με 37-27.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι της Κάλεφ/Κράμο προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά την Χίμκι, η οποία διατηρούσε ένα “ασφαλές” προβάδισμα (54-45).

Στην τέταρτη περίοδο του ματς, η εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να “απειλήσουν”. Τελικά η Χίμκι, πήρε την άνετη νίκη με 80-73.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μάικι που έκανε double double με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ο Αλεξέι Σβεντ με 23 πόντους (4/13 τρίποντα), 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ και ο Κρόκερ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Μάλιστα ο Ρώσος ηγέτης και αρχηγός της Χίμκι, έγραψε ιστορία αφού με τους πόντους που σκόραρε, έφτασε συνολικά στην καριέρα του στην VTB League τους 2184 και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της λίγκας, ξεπερνώντας τον Φριτζόν που έχει 2182 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 37-27, 54-45, 80-73

Πλέον η Χίμκι προετοιμάζεται, για την πρώτη “διαβολοβδομάδα”της Ευρωλίγκας, όπου την Τετάρτη (17/10) θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την Φενέρμπαχτσε και στις 19/10 θα παίξει εντός έδρας, με την Αναντολού Εφές.