VTB: Έκανε το 2-0 με 100άρα η Ούνικς!

2019-05-05T18:56:34+00:00 2019-05-05T19:00:32+00:00.

05/May/19 18:56

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καϊμακόγλου, κέρδισε με 108-84 την Κάλεφ Κράμο και βρίσκεται ένα βήμα από την πρόκριση της, στα ημιτελικά των playoffs της VTB League.

Όλα στο game 2 της σειράς τελείωσαν από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Έλληνα προπονητή ήταν “σαρωτική” και προηγήθηκε με 40-13 (!!!), ενώ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 59-33.

Το δεύτερο ημίχρονο, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν ουσιαστικά την διαφορά και στο τέλος ηττήθηκαν δίκαια, από την Ούνικς Καζάν με 108-84 η οποία προηγείται στην σειρά με 2-0.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ντουρ με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ και ο ΜακΚόλουμ με 16 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Καϊμακόγλου σε 6 λεπτά είχε 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 40-19, 59-33, 90-66, 108-84

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Κάλεφ Κράμο, με την Ούνικς να ψάχνει στο game 3 (8/5) μία νίκη ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά των playoffs, της VTB League. Σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων στο επόμενο ματς, η σειρά θα έχει και game 4, ενώ η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.