ΤΣΣΚΑ: Με Χάκετ πρωταγωνιστή έκανε το 2-0 κόντρα στην Νίζνι! (video)

2019-05-06T20:02:47+00:00 2019-05-06T20:02:47+00:00.

06/May/19 20:02

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Ντάνιελ Χάκετ σε καλό βράδυ και την άμυνα της για “όπλο”, κέρδισε με 86-66 την Νίζνι και προηγείται με 2-0 στην προημιτελική σειρά, των playoffs της VTB League.

Από το πρώτο μέρος, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε καλό πρόσωπο στην επίθεση και έχοντας πολλές λύσεις, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (52-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ συγκεντρώθηκε ακόμα περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να… πνίξει την Νίζνι και να της “επιτρέψει” να σκοράρει μόλις 27 πόντους σε 20 λεπτά και στο τέλος πανηγύρισε το 2-0, με 86-66.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, οι Χάκετ με 15 πόντους (3/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Ντε Κολό με 13 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μπολόμποϊ με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η ομάδα του Έλληνα προπονητή έχει προβάδισμα στην σειρά με 2-0 και θέλει μία ακόμα νίκη, ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά των playoffs της VTB League.

Η σειρά θα συνεχιστεί στην έδρα της Νίζνι, με το game 3 (9/5) να είναι καθοριστικό, αφού σε περίπτωση νίκης της ΤΣΣΚΑ θα προκριθεί με “σκούπα”. Αν οι γηπεδούχοι κάνουν το 2-1 τότε θα έχουν ευκαιρία ισοφάρισης σε game 4 και πάλι στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 52-39, 64-53, 86-66