ΤΣΣΚΑ: Νέα “100άρα” επί της Χίμκι, ετοιμάζεται για τον 8ο σερί τίτλο!

2019-06-07T20:27:45+00:00 2019-06-07T20:27:45+00:00.

07/Jun/19 20:27

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στη Χίμκι, έκανε το 2-0 στους τελικούς της VTB League και βρίσκεται μία νίκη μακριά από το 8/8!

Με φόρα από την κατάκτηση της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ! Η ομάδα της Μόσχας φιλοξένησε τη Χίμκι στο Game 2 των τελικών της VTB League και με το τελικό 103-92  έκανε το 2-0, φτάνοντας στο… matchball της Δευτέρας (10/6, 19:30)!

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (30-15) και δεν άφησαν από τα χέρια τους τον έλεγχο του ματς, ούτε για μία στιγμή. Η Χίμκι ”πλήρωσε” την απουσία του Αλεξέι Σβεντ στην επίθεση και δεν μπόρεσε να κάνει να απειλήσει, με το 55-37 του ημιχρόνου να απεικονίζει πλήρως τη κατάσταση.

H αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στη τρίτη περίοδο με μπροστάρηδες τους Τζόρνταν Μίκι και Μάλκολμ Τόμας, με τη διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 (64-55) στο 25′. Η… κατάσταση αποκαταστάθηκε, με τη ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει και πάλι με 13 (77-64), με τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Οθέλο Χάντερ να κάνουν τη διαφορά.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να πανηγυρίζουν ακόμα μία ”10οάρα” και το σύνολο του Ρίμας Κουρτινάιτις να θέλει τη νίκη στην έδρα της για να αποφύγει τη ”σκούπα” και να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες έχει.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 16 πόντους (4/5 τρίποντα), ενώ από κοντά ήταν και οι Κόρι Χίγκινς (14 πόντοι), Οθέλο Χάντερ (14 πόντοι), Νάντε Ντε Κολό (14 πόντοι) και Νικίτα Κουμπάνοφ  (13 πόντοι). Από πλευράς Χίμκι ξεχώρισε με 26 ο Άντονι Κρόκερ.

Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται μία νίκη μακριά από το 8ο συνεχόμενο πρωτάθλημα, ενώ αν τελικά φτάσει στην κατάκτηση, θα έχει σηκώσει 11 φορές το τρόπαιο της VTB σε 12 χρόνιας ”ζωής! Μοναδική εξαίρεση παραμένει η πρωτιά της Χίμκι τη σεζόν 2010/11!

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 55-37, 77-64, 103-92