Σόκαρε την ΤΣΣΚΑ η Ενισέι του φοβερού Ντέβιον Μπέρι!

2019-09-28T15:04:57+00:00 2019-09-28T15:31:43+00:00.

28/Sep/19 15:04

Η Ενισέι του φοβερού Ντέβιον Μπέρι έκανε την μεγάλη έκπληξη και κέρδισε τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 80-71, στη πρεμιέρα της VTB League!

Ξεκίνημα με το… αριστερό για τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Η πρωταθλήτρια της VTB δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να επιβάλλει τον ρυθμό της και ηττήθηκε με 80-71 από την Ενισέι, στην μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και ενώ πολλοί περίμεναν ότι οι Μοσχοβίτες θα ανέβαζαν στροφές, αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη (απουσίαζαν οι Κώστας Κουφός και Ουίλ Κλάιμπερν) δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (55-51) και το ”πλήρωσαν” στη τελευταία περίοδο, όταν και η Ενισέι έκανε ένα 11-2 για το 66-53. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-69 στο 39′, όμως η Ενισέι είχε τη ψυχραιμία και την ευστοχία να πάρει μία τεράστια νίκη!

Παρά την φοβερή ευστοχία των νικητών (15/32 δίποντα, 11/24 τρίποντα), ίσως τίποτα από αυτά να μην είχε γίνει, αν ο Ντέβιον Μπέρι δεν έκανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα! Ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου και μέλος της καλύτερης πεντάδας της Basket League, έμεινε στο παρκέ για 30′ και σκόραρε 23 πόντους (8/13 σουτ), όντας ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Από κοντά ο Τόμισλαβ Ζούμπτσιτς με 18 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Ντάστιν Χογκ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Για τη ΤΣΣΚΑ, που μέτρησε μόλις 21/61 σουτ (14/34 δίποντα, 7/27 τρίποντα), από 12 πόντους είχαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Ντάρουν Χίλιαρντ με 12, ενώ 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 39-32, 55-51, 80-71

Photo credits: VTB League Twitter