ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ισοπέδωσε τη Τσμόκι-Μινσκ και επέστρεψε στις νίκες

2019-10-13T13:54:33+00:00 2019-10-13T13:59:22+00:00.

13/Oct/19 13:54

Στις νίκες -εντός συνόρων- επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει εύκολο έργο κόντρα στη Τσμόκι-Μινσκ.

Μετά την ήττα από τη Ζενίτ, για τη τρίτη αγωνιστική της VTB League, οι πρωταθλητές επέστρεψαν στις νίκες και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο. Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Τσμοκι-Μινσκ, την οποία και κέρδισε με σκορ 114-81. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Μοσχοβίτες έφτασαν στο 2-2, ενώ οι ηττημένοι παραμένουν δίχως νίκη σε 2 όμως ματς.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση (26-30), οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πάτησαν γκάζι και είχαν ήδη πάρει μία μικρή διαφορά, πριν το ημίχρονο (58-52). Εκεί που το πράγμα… ξέφυγε ήταν στη τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι με επιμέρους 32-16, ”εξαφανίστηκαν” με 90-68, δίνοντας ουσιαστικός τέλος στην αναμέτρηση. Το φινάλε ήρθε να δώσει έκταση θριάμβου στη ΤΣΣΚΑ, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό +33.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάικ Τζέιμς με 22 πόντους και 2 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Νταρούν Χίλιαρντ και 16 ο Τζόελ Μπόλομποϊ, με τον Ντάνιελ Χάκετ να προσθέτει 13. Φοβερά και τα ποσοστά με 19/29 δίποντα (65%) και 18/33 τρίποντα (54%).

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 58-52, 90-68, 114-81