Ζενίτ: Πρώτη ήττα στην VTB πριν τον Ολυμπιακό!

2019-10-13T17:01:46+00:00 2019-10-13T17:01:46+00:00.

13/Oct/19 17:01

zenit_real

Η Νίζνι παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην Αγία Πετρούπολη, κόντρα στην Ζενίτ πήρε το μεγάλο διπλό με 76-69 για την VTB, πριν την μάχη των ηττημένων με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (18/10), για την Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι από το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους εντέλει, να πηγαίνουν στην αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-35.

Στην τρίτη περίοδο του ματς, δεν άλλαξε η εικόνα των δύο ομάδων και απλά η Ζενίτ πήρε το ελάχιστο προβάδισμα με 54-53, σκοράροντας 19 πόντους. Τελικά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίζνι παίζοντας τρομερή άμυνα και δεχόμενη μόλις, 15 πόντους, πήρε το μεγάλο διπλό με 76-69 και υποχρέωσε την Ζενίτ στην πρώτη της ήττα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ουίλις με 14 πόντους και 3 ασίστ και ο Στρέμπκοφ με 11 πόντους και 2 ασίστ, ενώ για την Ζενίτ προσπάθησαν, ο Ρένφρο με 13 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Αγιόν με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Πλέον η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ετοιμάζεται για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (18/10).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-36, 54-53, 69-76