Ζενίτ: Πέρασε από το ΣΕΦ, αλλά ηττήθηκε στην VTB και τώρα… Παναθηναϊκός!

2019-10-21T20:07:22+00:00 2019-10-21T20:23:53+00:00.

21/Oct/19 20:07

Την εκτός έδρας ήττα με 84-80 από την Κάλεφ Κράμο για την VTB League, υπέστη η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης μετά το διπλό στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, για την Ευρωλίγκα και πριν φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό (24/10).

Το παιχνίδι από νωρίς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να πάρει διαφορά “ασφαλείας” με αποτέλεσμα, να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια με 41-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με τους γηπεδούχους πάντως να παίρνουν το ελάχιστο προβάδισμα με 63-62 και να δείχνουν πιο… φρέσκοι στο παρκέ.

Τελικά στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση της Ζενίτ, προηγήθηκαν με 78-71 2′ λεπτά πριν το φινάλε και εντέλει πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 84-80.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Βινάλες με 17 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Σκέλε με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ζοσάρ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την Ζενίτ ξεχώρισαν, ο Αγιόν με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Τόμας με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ρένφρο με 14 πόντους και 6 ασίστ.

Πλέον η Ζενίτ του Ζόαν Πλάθα, ετοιμάζεται μετά το μεγάλο διπλό στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα με 77-68, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, όπου και θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό (24/10).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-41, 63-62, 84-80