Ούνικς Καζάν: Με εκπληκτικό Μόργκαν “λύγισε” την Νίζνι!

2019-11-10T17:05:36+00:00 2019-11-10T17:05:36+00:00.

10/Nov/19 17:05

Μία πολύ σημαντική νίκη για την VTB League, πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν των Πρίφτη, Μάντζαρη και Καϊμακόγλου με 89-85, κόντρα στην Νίζνι, έχοντας πλέον ρεκόρ 3-3.

Από το πρώτο μέρος η αναμέτρηση στο Καζάν ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Έλληνα προπονητή, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην αναμέτρηση και μάλιστα η Νίζνι Νόβγκοροντ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 και όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί, η γηπεδούχος Ούνικς Καζάν χάρη στον τρομερό Μόργκαν κατάφερε να πετύχει 29 πόντους και τελικά να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 89-85 και παράλληλα μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Μόργκαν με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο ΜακΚόλουμ με 20 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Σμιθ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Μάντζαρης είχε σε 23 λεπτά 0/2 σουτ, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 42-40, 60-60, 89-85