Χίμκι: Δεν “πλήρωσε” τις απουσίες και συνεχίζει ακάθεκτη

2019-11-24T14:52:56+00:00 2019-11-24T14:52:56+00:00.

24/Nov/19 14:52

Το αήττητό της στη VTB League διατήρησε η Χίμκι, η οποία νίκησε στο φινάλε τη Τσμόκι-Μινσκ με 77-73.

Στο 8-0 και συνεχίζει η Χίμκι! Η ομάδα της Μόσχας πήρε τη νίκη κόντρα στη Τσμόκι-Μινσκ με 77-73 και μετράει 8/8, την ώρα που οι ηττημένοι παραμένουν τελευταίοι με 7 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Με τους Αλεξέι Σβεντ και Γιάνις Τίμα εκτός, οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν τον έλεγχο του ματς, με το 44-36 του ημιχρόνου να το επιβεβαιώνει. Η τρίτη περίοδο έκλεισε στο +10 (65-55), όμως η Τσμόκι έκανε την αντεπίθεσή της και έφτασε στο 75-70 στο 37′ και στο 76-73, 12” πριν το τέλος. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στη παράταση, όμως τα τρίποντα του Ρόμπερτ Λόουερι δεν βρήκαν στόχο.

Κορυφαίοι των νικητών οι Άντονι Γκιλ και Σεργκέι Μόνια με 17 πόντους, με τον πρώτο να έχει και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Αλεξάντρε Γκαβρίλοβιτς ήταν τρομερός για τη Τσμόκι με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-36, 65-55, 77-73