VTB: Νέα ήττα για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης!

2019-12-04T00:55:35+00:00 2019-12-04T00:55:35+00:00.

04/Dec/19 00:55

Σε κακή κατάσταση βρίσκεται η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που γνώρισε νέα ήττα στην VTB League, αυτή την φορά με 86-80 στην έδρα της από την Πάρμα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το πρώτο ημίχρονο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 36-30 “πνίγοντας” με την άμυνα τους την Ζενίτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε αισθητά, αλλά αυτό δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να ανατρέψουν το σκορ και στο τέλος της τρίτης περιόδου, βρέθηκαν πίσω με 56-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Πάρμα ήταν “καυτή” επιθετικά και παρά τα αμυντικά της προβλήματα, σκόραρε 30 πόντους, πέτυχε μεγάλα καλάθια και πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 86-80, “ρίχνοντας” το ρεκόρ της Ζενίτ στο 4-5!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ζάμπελιν με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Γκριγκόριεφ με 18 πόντους και ο Ζουκάουσκας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που έχει κάνει κακό ξεκίνημα στην σεζόν στην VTB και είναι “ουραγός” της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 2-9, προσπάθησαν ο Αμπρομάιτις με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Πονίτκα με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.