Λοκομοτίβ Κουμπάν: Εξαιρετικός ο Κουζμίνσκας αλλά… ήττα στο φινάλε!

2019-12-07T17:11:04+00:00 2019-12-07T17:11:04+00:00.

07/Dec/19 17:11

Μπορεί ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να ήταν και πάλι ο κορυφαίος της Λοκομοτίβ Κουμπάν, όμως η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα στο φινάλε με 76-74, από την Σαράτοφ.

Από το πρώτο μέρος η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με την Λοκομοτίβ Κουμπάν πάντως να είναι λίγο καλύτερη και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 43-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Σαράτοφ παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκανε την ανατροπή στο σκορ, προηγήθηκε με 60-58 δείχνοντας ικανή για το μεγάλο διπλό.

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο, το ματς είχε χαρακτήρα “θρίλερ”, αφού 2 λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 71-71. Ο Ο’Μπράιαν στο 1:25′ έβαλε μπροστά την “Λόκο” με 74-73 και μετά από αλλεπάλληλες χαμένες επιθέσεις των δύο ομάδων, ο Μέρκελ Σταρκς της Σαράτοφ στο 1′ δευτερόλεπτο, χάρισε το σπουδαίο διπλό στην ομάδα του με 76-74 “εκτελώντας” την Κουμπάν!

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν ο Κουκ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο καθοριστικός Σταρκς με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την Λοκομοτίβ Κουμπάν, ξανά ξεχώρισε ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που είχε σε 28 λεπτά συμμετοχής, 19 πόντους με 6/12 σουτ, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.