Λοκομοτίβ Κουμπάν: Με…. clutch Κουζμίνσκας πήρε σπουδαίο διπλό!

2019-12-28T19:57:14+00:00 2019-12-28T19:57:14+00:00.

28/Dec/19 19:57

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κουμπάν στην Πολωνία με αντίπαλο την Ζιέλονα Γκόρα με 85-83 για την VTB, έχοντας για ήρωα στο τέλος τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα για τα αποδυτήρια με σκορ 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λοκομοτίβ Κουμπάν “ξέσπασε” επιθετικά και πετυχαίνοντας 30 πόντους προηγήθηκε με 69-61 και έδειξε πως είναι το φαβορί για την νίκη.

Τελικά οι Πολωνοί στο τέταρτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν και πάλι το παιχνίδι και το έφεραν στο… “χ” λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και σε 83-83. Όμως η “Λόκο” δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με καλάθι του Κουζμίνσκας πανηγύρισε το διπλό με 85-83!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 23 πόντους (6/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής και ο Ντέκερ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.