Σανς: Η έδρα…ξαναμίλησε, θρίαμβος με 30αρα και 3-2! (Video)

2022-05-11T07:26:41+00:00 2022-06-06T20:58:42+00:00.

11/May/22 07:26

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 28 πόντους, ο ΝτιΆντρε Έιτον ήρθε κοντά του με 20 κι η έδρα των Σανς…ξαναμίλησε, ισοπεδώνοντας με 110-80 τους Μάβερικς φτάνοντας στο 3-2 και μία νίκη μακριά από τον back to back τελικό στη Δύση!

Καμία ομάδα δεν έχει σπάσει την έδρα της άλλης στη συγκεκριμένη ημιτελική σειρά της δυτικής περιφέρειας, με τους Σανς να κάνουν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο.
Μπήκαν με +3 σε αυτό και κέρδισαν με 27 πόντους διαφορά στο υπόλοιπο μισό του αγώνα, κάνοντας ένα εκκωφαντικό 33-14 στην τρίτη περίοδο όπου όλα κρίθηκαν!

Ο Μπούκερ ήταν ασταμάτητος με 11/20 σουτ κι ο Έιτον δεν είχε αντίπαλο στα ρακέτα (9/13, 9ριμπ.), βάζοντας τους Σανς ξανά σε θέση οδηγού καθώς μία νίκη αρκεί στα επόμενα δύο ματς για να περάσουν και φέτος στους τελικούς της Δύσης, όπου πιθανότατα θα αντιμετωπίσουν τους Ουόριορς (3-1 μπροστά με τους Γκρίζλις).

Μίκαλ Μπρίτζες και Καμ Τζόνσον έβαλαν από 14, ενώ δεν χρειάστηκε καν η συμβολή του Κρις Πολ που έμεινε στους επτά πόντους. Μοίρασε 10 ασίστ πάντως.

Οι Μάβερικς είχαν και πάλι για κορυφαίο τον Λούκα Ντόντσιτς που έβαλε 28 πόντους (11ριμπ., 2ασ.). Ο Τζέιλεν Μπράνσον στάθηκε καλά δίπλα του με 21, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρχε… τίποτα, σε αντίθεση με ό,τι έγινε στo Game 4 του Ντάλας.

Ο Φίνεϊ Σμιθ έμεινε στους οκτώ πόντους, ο Ρέτζι Μπούλοκ ήταν άποντος με 0/5 σουτ, ενώ μόνο ο Ντάβις Μπέρτανς προσπάθησε κάπως με 3/4 τρίποντα και 10 πόντους συνολικά.

Το Ντάλας καλείται τώρα να γυρίσει τη σειρά με δύο σερί νίκες, πράγμα που μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο απέναντι σε αυτούς τους τόσο πλήρεις Σανς.