Μεγάλη ανατροπή η “Μπάρτσα”, αλλά ο Γκρέιντζερ έσωσε την Εφές!

2016-12-09T23:00:00+00:00 2016-12-09T23:11:42+00:00.

09/Dec/16 23:00

Ο εκπληκτικός Τζέισον Γκρέιντζερ ήταν αυτός που “έσωσε” την Αναντολού Εφές, 13” πριν το τέλος του αγώνα και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 72-68.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το σκορ ήταν 66-68 με τον Μπράιαν Ντάνστον να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ 15” πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού αστόχησε στη βολή, με τον Γκρέιντζερ να στέλνει την μπάλα στο καλάθι με φόλοου (σύμφωνα με την Ευρωλίγκα) και να κάνει το 70-68. Από το ριπλέϊ πάντως φαίνεται ο Άντε Τόμιτς να ακουμπάει την μπάλα στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και αυτή να καταλήγει στο καλάθι της ομάδας του. Ο Ταϊρίς Ράις αστόχησε στην επόμενη επίθεση σε σουτ τριών πόντων για την Μπαρτσελόνα και ο Ντέρικ Μπράουν διαμόρφωσε το τελικό 72-68 με δύο εύστοχες βολές. Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε ακόμα και στο -16 (48-32), αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 68-66, ένα λεπτό πριν το τέλος.

Αυτή είναι η 3η σερί νίκη για την Αναντολού Εφές που έχει ρεκόρ 6-5, ενώ η Μπαρτσελόνα μετράει 4 ήττες στους 5 τελευταίους αγώνες στην Ευρωλίγκα και έχει πλέον ρεκόρ 5-6. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκρέιντζερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Ερτέλ με 14 πόντους. Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα που δεν αγωνίστηκαν ούτε ο Περπέρογλου, αλλά ούτε και ο Ναβάρο, ξεχώρισε ο Ταιρίς Ράις με 22 πόντους και 7 ασίστ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η τουρκική ομάδα μπήκε από την αρχή δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Η Εφές είχε το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού αρχικά προηγήθηκε με 11-3, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο 21-13 με τους Οσμάν, Γκρέιντζερ και Ντάνστον να κάνουν πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να… ακουμπήσει την μπάλα στον Άντε Τόμιτς, αλλά ο Κροάτης δεν κατάφερε πολλά. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-15 υπέρ των Τούρκων

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα μείωσε στο -4 (26-22), με τον Ράις να ανεβάζει την απόδοσή του, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να… χτίσουν μία καλή διαφορά. Αρχικά, έφτασαν στο +12 (36-24) με ένα σερί 10-2, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αναντολού Εφές να προηγείται με 36-28.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά η Εφές κατάφερε να… τρέξει ένα σερί 12-4 και να προηγηθεί με 16 πόντους διαφορά (48-32), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα για τους Ισπανούς που έκαναν ένα μικρό σερί 7-0 και μείωσαν τη διαφορά (48-39), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-45 για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 και μείωσε στο καλάθι (54-52), με τον Ράις να είναι εξαιρετικός επιθετικά. Κάπου εκεί ήρθε και ο τραυματισμό τους Τσεντί Όσμαν για τους γηπεδούχους, ο οποίος πάτησε σε πόδι άλλου παίκτη και γύρισε τον αστράγαλό του, αποχωρώντας από το γήπεδο. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή (66-68) με τα τρίποντα των Ρένφρο, Ντόελμαν και Ράις, ένα λεπτό πριν το τέλος.

Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά ο Μπράιαν Ντάνστον πέτυχε καλάθι και φάουλ 15” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Αμσρικανός ισοφάρισε σε 68-68, αλλά αστόχησε στη βολή με τον Γκρέιντζερ να πετυχαίνει φόλοου (σύμφωνα με την Ευρωλίγκα) και να κάνει το 70-68. Στη συνέχεια ο Ράις αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντέρικ Μπράουν διαμόρφωσε το τελικό 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-28, 54-45, 72-68.