“Απέδρασαν” οι Βάσκοι από το Βελιγράδι!

2017-11-23T22:45:58+00:00 2017-11-24T00:15:56+00:00.

23/Nov/17 22:45

Πολύ σπουδαίο διπλό πέτυχε η Μπασκόνια μέσα στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα με 85-81, συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία τον τελευταίο καιρό στην Ευρωλίγκα!

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, χωρίς όμως να καταφέρουν να νικήσουν.

Πλέον η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έχει ρεκόρ 4-5 και τρέχει σερί 3 νικών, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” είναι ουραγοί της βαθμολογίας με 2-7, μετρώντας 5 σερί ήττες.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και την Μπασκόνια να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 7-6 (στο 4′). Το ματς συνέχιζε να είναι κλειστό και απλά οι Βάσκοι ήταν μπροστά με 13-10 στο (7′). Με τον Σενγκέλια να φτάνει τους 6 πόντους, το σκορ έγινε 17-10 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-17.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα στο Βελιγράδι, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το πάνω χέρι στο σκορ (28-25 στο 13′), αλλά και στον ρυθμό του αγώνα, με τους Σέρβους πάντως να έχουν “ξυπνήσει” στην άμυνα. Ο Ντόμπριτς έφτασε τους 7 πόντους και μείωσε στους 2 πόντους την διαφορά (34-32 στο 15′), όμως οι Βάσκοι ανέβασαν την διαφορά στο +9 (41-32 στο 17′) με σερί 7-0. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-38.

Το γύρισαν οι Σέρβοι, αλλά η Μπασκόνια άντεξε!

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ξεκίνησε, με την Μπασκόνια να διατηρεί την διαφορά που είχε στους 10 πόντους (52-42 στο 23′), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να παίξει καλύτερη άμυνα. Με ένα 6-2 σερί οι Σέρβοι μείωσαν σε 54-48 (στο 25′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Το ντέρμπι καλά κρατούσε στο Βελιγράδι με τους Βάσκους να έχουν, όμως το προβάδισμα (59-52 στο 28′) και την τρίτη περίοδο να κλείνει με 64-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέσω της άμυνας και με την δύναμη της έδρας να μειώσουν, αλλά οι Βάσκοι έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση (71-63 στο 32′). Περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του ματς στο Βελιγράδι, ο Αστέρας είχε μειώσει σε 73-70 “βάζοντας φωτιά” στην υπόθεση νίκη. Με τον Λεσόρτ να φτάνει τους 17 πόντους οι Σέρβοι μείωσαν στο ελάχιστο την διαφορά (73-72 στο 35′), έχοντας πλέον γυρίσει για τα καλά στο ματς.

Στα τελευταία 4 λεπτά του παιχνιδιού, το σερί των “ερυθρόλευκων” έφτασε το 12-2 και με αυτό για “όπλο” πήραν το προβάδισμα με 75-73 μετά από την πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι, όμως απάντησαν με ένα δικό τους σερί 5-0 και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 78-75. Τα τελευταία 2 λεπτά του “θρίλερ” βρήκαν την Μπασκόνια μπροστά με 81-78. Στα 50 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την νίκη στα χέρια τους με το 83-79, ενώ το τελικό 85-81 ήταν απόλυτα δίκαιο για τους νικητές!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βόιγκτμαν με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε για άξιους συμπαραστάτες του, τον Σενγκέλια με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον Τίμα με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της Μπασκόνια και στην ψυχική δύναμη που έβγαλα οι Βάσκοι στο σερί των Σέρβων στο φινάλε, όπου και απάντησαν με δικό τους σερί το οποίο τους έδωσε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-48, 57-64, 81-85