Εύκολα η Μακάμπι την Μπάρτσα που… αποχαιρετάει!

2018-02-08T22:25:53+00:00 2018-02-08T22:25:53+00:00.

08/Feb/18 22:25

Μία σπουδαία νίκη με 94-82 πήρε στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπαρτσελόνα και την αφήνει πολύ πίσω στην διεκδίκηση της 8ης θέσης!

Πλέον η Μπαρτσελόνα μετά από αυτή την ήττα, έχει ρεκόρ 7-15 και είναι με το ένα πόδι εκτός των πλέιοφς, αντίθετα η Μακάμπι εδραιώνει την θέση της στην οκτάδα με ρεκόρ 12-10.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα!

Το παιχνίδι

Καλύτερη η Μπάρτσα στο ξεκίνημα

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι στο Τελ Αβίβ και προηγήθηκε της Μακάμπι με 11-7 (στο 5′). Η διαφορά ανέβηκε και στο +6 (20-14), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο του ματς έκλεισε με 23-22.

Καταλανική “καθίζηση” και προβάδισμα για Μακάμπι!

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με τον Ντεσόν Τόμας να σκοράρει η Μακάμπι ολοκλήρωσε ένα σερί 11-2 και να προηγηθεί με 33-24 (στο 13′). Οι Καταλανοί συνέχισαν να είναι κακοί και η Μακάμπι διατηρούσε εύκολα την διαφορά των 9 πόντων (37-28 στο 17′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-38 για την Μακάμπι.

Ντέρμπι και πάλι το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με, την Μπαρτσελόνα με σερί 12-5 κατάφερε να μειώσει στον πόντο (51-50 στο 23′) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η Μακάμπι απάντησε με ένα δικό της σερί (11-4) όμως και προηγήθηκε με 62-54 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 65-61..

Στο τέλος “καθάρισε” η Μακάμπι
Το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα , να ισφοφαρίζει σε 65-65 και στην συνέχεια να προηγείται μάλιστα με 71-70 (στο 33′). Περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε του ματς, η Μακάμπι με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε ξανά με 77-71.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, η Μακάμπι είχε “αγκαλιάσει” την νίκη με το προβάδισμα 8 πόντων που είχε (82-74). 1:30 πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν “κλειδώσει” την νίκη με το υπέρ τους 86-78. Τελικά η Μακάμπι κέρδισε δίκαια την κακή Μπαρτσελόνα με 94-82.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος ήταν ο Νόρις Κόουλ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Τζάκσον με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική επιθετική βραδιά των γηπεδούχων και στην πολύ κακή αμυντική προσπάθεια της Μπαρτσελόνα, σχεδόν σε ολόκληρο το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 65-61, 94-82