Μάλαγα: Σε ”σούπερ” Ντίεθ, κέρδισε την Μπαρτσελόνα! (video)

2018-03-21T22:36:45+00:00 2018-03-21T23:21:34+00:00.

21/Mar/18 22:36

Μάλαγα και Μπαρτσελόνα δεν κυνηγούν τίποτα από την φετινή Ευρωλίγκα, όμως προσέφεραν ένα ωραίο ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τελικά κατέληξε στην πρώτη, με 95-91. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντάνιελ Ντίεζ.

Το πιο αδιάφορο βαθμολογικά ματς της 27ης αγωνιστικής ήταν αυτό στην έδρα της Ουνικάχα. Η Μάλαγα (10-16) υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα (9-17), σε μία ακόμα ισπανική ”μονομαχία”, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη, μετά από ένα συναρπαστικό ματς και να φτάνουν τις 11 νίκες φέτος!

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας μπροστάρη με το ”καλημέρα” τον Τόμας Ερτέλ. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν ιδιαίτερα εύστοχη και πέρα από τα στατιστικά, το αποτυπώνει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (19-25).

Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από πλευράς Μάλαγα. Ντάνιελ Ντίεθ και Τζέιμς Όγκουστιν έδωσαν το σύνθημα και ήρθε η ανατροπή δεν άργησε! Με επί μέρους 30-21, η ομάδα του Χοάν Πλάθα πήρε προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με +3 (49-46).

Το έκανε ντέρμπι αλλά το έχασε!

Το σκορ ήταν ”κλειστό”, όμως ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα έκανε το 51-50, 53-61! Ο Ερτέλ ”μοίραζε” και ο Τόμιτς σκόραρε, όμως λογάριασαν χωρίς τον… Ντάνιελ Ντίεθ! Ο 25χρονος γκαρντ της Ουνικάχα είχε 19 πόντους σε 30′ αγώνα και είχε ήδη νέο ρεκόρ καριέρας σε πόντους, ασίστ και σύστημα αξιολόγησης!

Η κατηφόρα για την ”Μπάρτσα” είχε ξεκινήσει και όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν όλο και πιο απότομη! Ο Ντίεθ συνέχισε να ”σπάει” προσωπικά ρεκόρ, οι φιλοξενούμενοι σκοράραν μόλις 3 πόντους σε 4 λεπτά και η διαφορά έφτασε ακόμα και το +15 για την Ουνικάχα.

Η έκβαση του ματς δεν είχε ξεκαθαρίσει ακόμα. Οι Καταλανοί ”έτρεξαν” ένα 9-0 και μείωσαν σε 89-87, με 1 λεπτό να απομένει. Ένα επιθετικό ριμπάουντ του Κάρλος Σουάρεθ και 2/2 βολές από τον Νέντοβιτς έκαναν το 91-87, 2/2 βολές από τον Κόπονεν έστειλαν στο -2 την ομάδα του, όμως η ψυχραιμία του Σουάρεθ από την γραμμή των βολών, έκανε το τελικό 95-91.

Πού κρίθηκε: Η Μπαρτσελόνα έκανε μία τρομερή αντεπίθεση στο τέλος, έφτασε στο -2, όμως ένα επιθετικό ριμπάουντ του Κάρλος Σουάρεθ μεταφράστηκε σε 2/2 από τον Νεμάνια Νέντοβιτς και έδωσε ”αέρα” 4 πόντων στην Μάλαγα. Ακόμα ένα ”απόλυτο” 2/2 του Σουάρεθ από την γραμμή των βολών, έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Μάλαγα!

Παίκτης-κλειδί: Αναμφίβολα, ο Ντίεθ. Ο 25χρονος πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνισή του στην Ευρωλίγκα, έχοντας 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Από κοντά και ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Κάρλος Σουάρεθ με 8 πόντους αλλά τους 4 τελευταίους με κρίσιμες βολές στο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 49-46, 76-68, 95-91.