Ακάθεκτη η Βαλένθια, “διπλό” η Μπιλμπάο

2015-11-22T16:12:06+00:00 2015-11-22T16:46:13+00:00.

22/Nov/15 16:12

Η Βαλένθια ήταν επιβλητική (92-65) κόντρα στη Χιπουσκόα κι έκανε το “7 στα 7”, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη πέρασε από τη Σεβίλλη.

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Στην κορυφή της Liga Endesa παραμένει η Βαλένθια, η οποία “ανέβηκε” στο 7-0, μετά την εύκολη επικράτηση επί της Χιπουσκόα. Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο τον Βίβες (15π.). Ο Γιώργος Μπόγρης είχε 7 πόντους (3/4διπ.) και 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της Μπιλμπάο στη Σεβίλλη με 81-71. Πρώτος σκόρερ για τους Βάσκους ο Μπέρτανς (15π.), ουσία από τον Τζέιμς (8π., 10ρ., 2ασ., 4κλ.).

Τρίτωσε το… κακό για τη Μάλαγα

shermandini andorra

Μετά τις ήττες από Σεβίλλη και Μπάμπεργκ, η Μάλαγα δεν τα κατάφερε ούτε στην έδρα της Ανδόρα. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 82-79, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να κάνει νταμπλ νταμπλ (15π., 10ρ.), αναγκάζοντας την ομάδα της Ανδαλουσίας σε τρίτη διαδοχική ήττα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά το τρίποντο του Νέντοβιτς στο φινάλε ήταν άστοχο.

Σε ένα ματς που δεν έλειψε η ένταση, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Χενκ Νόρελ της Σαραγόσα, αλλά και δραματική εξέλιξη η Γκραν Κανάρια νίκησε στην παράταση την CAI με 91-79 (74-74 κ.α.). Οι γηπεδούχοι μολονότι έχαναν με 66-72, δύο λεπτά πριν το φινάλε, έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου με επιμέρους 17-5 πήραν τη νίκη. Κορυφαίος των νησιωτών ήταν ο Σάσου Σάλιν (16π. με 5/10 σουτ, 5ρ., 2ασ.). Παρακάτω τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας…