2016-03-12T17:16:20+00:00 2016-03-12T17:17:34+00:00.

12/Mar/16 17:16

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Η Μπάμπεργκ σκότωσε τον Ολυμπιακό

Τι παιχνίδι είδαμε στην Μπρόζε Αρένα! Ένα παιχνίδι που κρίθηκε από ένα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το σουτ που πήρε ο Γιάνις Στρέλνιεκς και ουσιαστικά σκότωσε τον Ολυμπιακό, σε ένα τελευταίο λεπτό που πολλά μπορούν να συζητηθούν. Το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο είναι ότι η Μπρόζε Μπάμπεργκ εκτέλεσε στην εντέλεια το τελευταίο play της. Ένα play που ξεκίνησε με τον Στρέλνιεκς από τη κορυφή, να κινείται προς τη γωνία. Ο Μπράντ Γουάναμεικερ, πήγε προς την αντίθετη πλευρά και δέχτηκε σκριν από τον Νίκο Ζήση. Ένα σκριν που έχουμε δει πολλάκις να εκτελείται από την Μπάμπεργκ, με την εμπλοκή μόνο των γκαρντ της. Ο Γουάναμεικερ πάνω στην αλλαγή στην άμυνα πάσαρε στην αδύνατη πλευρά στον Στρέλνιεκς, ο οποίος δέχτηκε σκριν από τον Ντάνιελ Τέις στα φτερά με αποτέλεσμα να ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Βασίλη Σπανούλη. Στο χρόνο που έμεινε ελεύθερος εκτέλεσε από τη γωνία δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Η τελευταία φάση ήταν μια φάση που επαναλήφθηκε πολλές φορές μέσα στο παιχνίδι. Η Μπάμπεργκ δούλεψε εκπληκτικά στο επιθετικό μισό του γηπέδου. Τρομερή κίνηση χωρίς την μπάλα, πολλά σκριν, και εκμετάλλευση κάθε εκατοστού του γηπέδου. Ακόμα και αν η άμυνα του Ολυμπιακού αντιμετώπισε αρκετά καλά το πικ εν ρολ, στέλνοντας βοήθειες από την αδύνατη πλευρά, μετά τα επιθετικά hedge out πάνω στην μπάλα. Οι ψηλοί της Μπάμπεργκ, πασάρανε αρκετά καλά, παρότι αυτού του είδους οι πάσες είναι αρκετά δύσκολες για ψηλούς παίκτες.

Η κυκλοφορία μπάλας των γηπεδούχων ήταν αρκετά καλή με εξαίρεση τα πρώτα 7-8 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Συνολικά η Μπάμπεργκ είχε 21 τελικές πάσες, τρεις περισσότερες από τον Ολυμπιακό, σε ένα παιχνίδι που είχε 12 κατοχές λιγότερες, αφού ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα επιθετικά ριμπάουντ και έκανε μόλις 4 λάθη έναντι 9 των αντιπάλων του. Για να κερδίσει μια ομάδα παιχνίδι, με τόσες λιγότερες κατοχές σημαίνει ότι έχει κάνει καλή δουλειά και στην επίθεση και στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός έπαιζε μονότονα. Σε όλες τις φάσεις, ειδικά όταν στο παρκέ βρισκόταν ο Βασίλης Σπανούλης, το μόνο που έκανε ήταν να παίζει πικ εν ρολ, έστω με διαφορετικές παραλλαγές στην εκτέλεση της επίθεσης. Η άμυνα της Μπάμπεργκ στο πικ εν ρολ δεν ήταν τόσο καλή με τους παίκτες του Ολυμπιακού να σκοράρουν σε παιχνίδι 2 εναντίων 2 με τον Σπανούλη να πασάρει στον Οθέλο Χάντερ αρκετές φορές. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Γιώργο Πρίντεζη με σουτ από την αδύνατη πλευρά, αλλά και με καλές κινήσεις στο ποστ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλες λύσεις πέρα από τους 3 αυτούς παίκτες, κυρίως γιατί δεν επέλεξε να βάλει τους υπόλοιπους παίκτες του στο παιχνίδι.

georgios printezis

Το καλύτερο διάστημα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, ήταν αυτό που όλα ξεκίνησαν από την άμυνα και το σκοράρισμα στο τρανζίσιον και όχι στο σετ παιχνίδι. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι εγκλωβίστηκαν στο δικό τους game plan. Πολύ κουβέντα γίνεται και θα γίνει, για την απόφαση να μην κάνουν φάουλ οι παίκτες του Ολυμπιακού στην τελευταία επίθεση, κάτι το οποίο ήταν και η εντολή του προπονητή Γιάννη Σφαιρόπουλου. Το χειρότερο σενάριο σε αυτή την περίπτωση θα ήταν να έχει την μπάλα με το σκορ ισόπαλο, και με μια επίθεση περίπου 10 δευτερολέπτων. Εκ του αποτελέσματος η απόφαση ήταν λανθασμένη και ως γνωστόν κάθε απόφαση κρίνεται από το αποτέλεσμα της. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Μπάμπεργκ έμεινε ζωντανή και ο Ολυμπιακός είναι στην άκρη του γκρεμού.

Νίκη πρωτιάς για την Φενέρμπαχτσε!

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Κράσνονταρ με τη νικήτρια ομάδα να βάζει τις βάσεις για τη κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο. Σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ ένταση, ήταν πολύ σκληρό, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει τη νίκη που ισοδυναμεί με πρώτη θέση. Στον αγώνα αυτό αγωνίστηκαν αντίπαλες, ίσως οι 2 πιο flexible ομάδες της διοργάνωσης. Κάτι που σημαίνει ότι είδαμε συνεχόμενες άμυνες αλλαγών, και άνοιγμα των αποστάσεων στις περισσότερες επιθέσεις. Κέρδισε η ομάδα η οποία εκμεταλλεύτηκε περισσότερο τα μις ματς που δημιουργούνταν από τα συνεχόμενα switches στην άμυνα, και ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη. Η Φενέρμπαχτσε είχε ξεκάθαρα σαν πρωταρχικό στόχο να προστατέψει τη ρακέτα της από τις διεισδύσεις των περιφερειακών της Λοκομοτίβ Κουμπάν, κυρίως του Ντιλέινι κατά πρώτο λόγο και κατά δεύτερο να μην αφήσει του ψηλούς να φτάνουν με ευκολία στο ζωγραφιστό μετά από τα σκριν στην μπάλα. Και στα δύο αυτά κομμάτια πήρε σχεδόν άριστα, με τη ρακέτα να προστατεύεται σε πολλές φάσεις από 3-4 παίκτες στα drive, αναγκάζοντας τους αντίπαλους γκαρντ να πασάρουν με split out πάσες στην περιφέρεια.

bogdan bogdanovic

Οι Άντονι Ράντολφ και Κρις Σίνγλετον πήραν τις περισσότερες προσπάθειες τους από την περιφέρεια με το ρίσκο αυτό να αποδίδει σε κάθε περίπτωση. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έμοιαζε συνολικά αποδιοργανωμένη, χωρίς καλή κυκλοφορία μπάλας και με κακές εκτελεστικές αποφάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν μόλις 4 τελικές πάσες με 11/32 σουτ και μόλις 25 πόντους ενεργητικό, χωρίς τα πράγματα να βελτιώνονται ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι μόλις 9 ασσίστ είναι η χειρότερη επίδοση της φετινής σεζόν. Αυτό το νούμερο βέβαια ήταν και αποτέλεσμα της μεγάλης αστοχίας καθώς δημιουργήθηκαν σε κάποιες επιθέσεις προϋποθέσεις για καλά ελεύθερα σουτ, τα οποία όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι τελείωσε τον αγώνα με 3/15 σουτ και 4 λάθη, γεγονός που δείχνει την επιτυχία της άμυνας της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Στην αντίπερα όχθη η Φενέρμπαχτσε είχε την τύχη να έχει πάντα κάποιον παίκτη να της δίνει ώθηση σε διάφορα χρονικά σημεία μέσα στον αγώνα. Στην 2η περίοδο ήταν ο Ρίκι Χίκμαν που σκόραρε πάνω στις αλλαγές, μετά ακολούθησε ο Τζίτζι Ντατόμε που σκόραρε σπουδαία σουτ πάνω σε άμυνες και στο τέλος μίλησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, που σκόραρε όλα τα μεγάλα σουτ βγαίνοντας και από τα σκριν και εκτελώντας άμεσα. Αναφορά βέβαια πρέπει να γίνει και στις εκπληκτικές άμυνες που έπαιξε στις αλλαγές ο Γιαν Βέσελι, κομμάτι που έκρινε εν μέρει των αγώνα και αυτό δεν μπορεί να αποτυπωθεί στη στατιστική του αγώνα. Πλέον η Λοκομοτίβ Κουμπαν μπήκε σε περιπέτειες για να παραμείνει στη πρώτη δυάδα και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στην Αθήνα για ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Aσταμάτητη η Λαμποράλ Κούτσα

Πολύ σπουδαίο παιχνίδι όσων αφορά το κομμάτι της πρόκρισης είχαμε στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, ανάμεσα στην Λαμποράλ Κούτσα και την Χίμκι. Οι γηπεδούχοι παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν στο τέλος με ευκολία, παραμένοντας στη πρώτη δυάδα της βαθμολογίας. Ένα παιχνίδι που είχε δύο όψεις, ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και ολοκληρωτική επικράτηση της Λαμποράλ στο δεύτερο. Στα πρώτα 20 λεπτά η Χίμκι είχε πολύ λογική στο παιχνίδι της, χτύπησε αρκετά στο πικ εν ρολ, και σκόραρε μέσα από τη ρακέτα με αποδέκτη στις περισσότερες φάσεις τον Πολ Ντέιβις. Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι Ταιρίς Ράις και Αλεξέι Σβεντ είχαν συνολικά 13 τελικές πάσες χτυπώντας κυρίως τις κακές αμυντικές τοποθετήσεις τόσο του γκαρντ αλλά και του ψηλού των γηπεδούχων που εμπλέκονταν στη φάση. Η Λαμποράλ Κούτσα επιτέθηκε κυρίως στο τρανζίσιον με τον Άνταμ Χάνγκα να κάνει σπουδαία δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Δέκα πόντους πρόσθεσε και ο Γιάννη Μπουρούσης σκοράροντας από την περιφέρεια, αφού οι αντίπαλοι ψηλοί προτίμησαν να του δώσουν χώρο για να πάρει τα σουτ. Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά και γι’ αυτό ευθύνεται η βελτίωση της αμυντικής συμπεριφοράς της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

ioannis-bourousis

Δεν πρέπει άλλωστε να ξεχνάμε ότι η Λαμποράλ παραμένει ακόμα η καλύτερη αμυντική ομάδα στο defensive rating της διοργάνωσης. Οι Βάσκοι μέσω της άμυνας βρήκαν και πολύ καλό επιθετικό ρυθμό, είτε στο ανοιχτό γήπεδο είτε σε παιχνίδι 5 εναντίων 5. Μάικ Τζέημς και Ντάριους Άνταμς δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα, είτε τελειώνοντας οι ίδιοι τις φάσεις είτε πασάροντας στην περιφέρεια για ελεύθερα σουτ, με τους Γιάκα Μπλάζιτς, Φαμπιέν Κοζέρ και Ντέιβις Μπέρτανς να εκτελούν με πολύ καλά ποσοστά. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με το εξαιρετικό 12/25 έξω από τη γραμμή των 6.75. Σπουδαία δουλειά σε όλα τα επίπεδα έκανε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος πάσαρε εκπληκτικά στα κοψίματα των συμπαικτών του αλλά και στην αδύνατη πλευρά για ελεύθερα σουτ. Ήταν ο καλύτερος δημιουργός της ομάδας του με 6 τελικές πάσες, ενώ είχε ακόμα 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, όντας η αρχή και το τέλος στην frontline των γηπεδούχων.

Η Χίμκι για μια ακόμα φορά φανέρωσε τεράστιες αμυντικές αδυναμίες και αυτό είναι το τρίτο από τα τελευταία 4 παιχνίδια στο οποίο δέχεται περισσότερους από 95 πόντους. Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου, η Λαμποράλ κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας της στη Μόσχα και απέκτησε πλεονέκτημα στην αμυδρή πλέον περίπτωση της ισοβαθμίας. Το εντυπωσιακό είναι ότι παρά την εύκολη εν τέλει νίκη της, η Λαμποράλ είχε μόλις 15 ασσίστ και 17 λάθη, την ώρα που η Χίμκι είχε 20 τελικές πάσες για 9 λάθη. Αυτό το νούμερο δείχνει ότι οι Βάσκοι έχουν ακόμα μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, ειδικά από τους γκαρντ που παίζουν με αρκετές δόσεις αγωνιστικής «τρέλας» σε πολλά σημεία των αγώνων.

Τζάστιν Ντόελμαν, Mr Clutch!

Τι απίστευτο παιχνίδι διαδραματίστηκε μπροστά στα μάτια μας στο Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης. Μια πραγματική διαφήμιση για το άθλημα με ένα φινάλε που δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς. Η Μπαρτσελόνα πήρε μια απίθανη, όσο και απροσδόκητη νίκη όπως εξελίχθηκε ο αγώνας στη τέταρτη περίοδο και την παράταση. Συνολικά ήταν ένα παιχνίδι που οι τακτικές από κάποιο σημείο και μετά μπήκαν στην άκρη και επικράτησε το πάθος, το ταλέντο και η καρδιά των παικτών. Για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν αποφασισμένοι να ανεβάσουν τη ταχύτητα τους στην επίθεση και να κυνηγήσουν τρανζίσιον και αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Όχι μόνο το σχεδίασαν, αλλά το πέτυχαν κιόλας με μπροστάρη τον Τόμας Σατοράνσκι που έκανε πολύ σπουδαίο παιχνίδι. Ο Τσέχος γκαρντ έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας στη διοργάνωση τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες, παίζοντας και σπουδαίες άμυνες και ανοίγοντας τον ρυθμό σε κάθε ευκαιρία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, μιας και στο δεύτερο ξεχάστηκε για αρκετή ώρα στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα μέσα στο καλάθι στον Άντε Τόμιτς, που έκανε μετά από καιρό ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι ενώ είχαν και εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια, εκτελώντας πολύ καλά τα επιθετικά plays τους στο πρώτο ημίχρονο.

justin-doellman

Απολογισμός ήταν τα 8/15 τρίποντα με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει με +9 στα αποδυτήρια εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της ΤΣΣΚΑ ειδικά στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη νε επιστρέψει στο ματς, με το εκρηκτικό δίδυμο των Μίλος Τεόντοσιτς και κυρίως τον Νάντο Ντε Κολό να αναλαμβάνει δράση. Η διαφορά με προηγούμενα παιχνίδια ήταν ότι οι δυο τους εκβίασαν αρκετές προσπάθειες και δεν πάσαραν σε πολλές περιπτώσεις που θα δημιουργούσαν καλύτερες προϋποθέσεις εκτέλεσης. Για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση το πρόσημο στον δείκτη ασσίστ /λαθών δεν ήταν θετικό, αφού αθροιστικά είχαν μόλις 9 τελικές πάσες, ακριβώς ίδιο αριθμό με τα λάθη. Εκτελεστικά όμως είχαν μια σπουδαία βραδιά με 53 πόντους και 17/31 σουτ εντός παιδιάς. Στην τέταρτη περίοδο εμφανίστηκε ο παράγοντας Χ για την ΤΣΣΚΑ που ακούει στο όνομα Άντρέι Βορόντσεβιτς σκοράροντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια σε επιθέσεις που οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ιδανικά τις αποστάσεις τους. Σκόραρε 15 πόντους, ενώ είχε καλή παρουσία και στην άμυνα.

Κάποια τρελά σουτ του Κάρλος Αρόγιο χωρίς καν να αλλάξει χέρια η μπάλα στην επίθεση έφεραν την Μπαρτσελόνα σε απόσταση βολής και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ροντεό. Η ΤΣΣΚΑ ίσως έχοντας και στο μυαλό της αυτό που έπαθε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπάμπεργκ επέλεξε να κάνει φάουλ στην τελευταία κατοχή της τελευταίας περιόδου, δίνοντας τη δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα να ισοφαρίσει, κάτι που εν τέλει έγινε. Ο Τεόντοσιτς έκανε κάκιστη επιλογή στη τελευταία επίθεση της ομάδας του και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Από εκεί και πέρα τα συστήματα πήγαν στην άκρη και μίλησε η καρδιά. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν το προβάδισμα αλλά όχι και το καθαρό μυαλό για να κάνουν ακόμα ένα φάουλ με τη διαφορά στους 3 πόντους υπέρ τους. Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε χαμηλό σχήμα με τον Τζάστιν Ντόελμαν στη θέση 5 και δικαιώθηκε.

Ο Αμερικανός φόργουορντ με ένα fake screen κέρδισε χώρο, με τον Αρόγιο να του πασάρει αμέσως την μπάλα και πριν προλάβουν οι αντίπαλοι του να κάνουν φάουλ εκτέλεσε από τα 7.5 μέτρα και ευστόχησε. Αλλά το δράμα δεν είχε τελειώσει εκεί. Ο Τεόντοσιτς ολοκλήρωσε τις κακές επιλογές της ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με λάθος πάσα στην επαναφορά που έφτασε σαν δώρο στα χέρια του Ντόελμαν που σκοραρε το νικητήριο σουτ. Αν η Μπαρτσελόνα καταφέρει να προκριθεί, θα το οφείλει σε πολύ μεγάλο βαθμό σε αυτόν, καθώς αυτό ήταν το δεύτερο νικητήριο buzzer beater που σκοράρει μετά από εκείνο στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ.