Μεγάλη Φενέρ στη Βαρκελώνη, με κορυφαίο Σλούκα!

2016-10-21T22:50:46+00:00 2016-10-21T23:20:15+00:00.

21/Oct/16 22:50

Η Φενέρμπαχτσε απέδρασε με τη νίκη από τη Βαρκελώνη, με τον Κώστα Σλούκα να έχει καταλυτική συμβολή στο σπουδαίο “διπλό” επί της Μπαρτσελόνα

Η Φενέρμπαχτσε απέδρασε με τη νίκη (73-72) από τη Βαρκελώνη, με τον Κώστα Σλούκα να έχει καταλυτική συμβολή στο σπουδαίο “διπλό” επί της Μπαρτσελόνα.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ομπράντοβιτς μαζί με τον Ντίξον (αμφότεροι είχαν 15 πόντους) αλλά αυτό ήταν το λιγότερο, καθώς “τάισε” με τις ασίστ του τον Ούντο, ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια, ενώ έπαιξε και την καθοριστική άμυνα πάνω στον Ταϊρίς Ράις, 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Στα αξιοσημείωτα, φυσικά, η απίστευτη αποτελεσματικότητα της Φενέρ, έξω από τα 6μ75 (11/21) αλλά κι η φοβερή κυκλοφορία με την Μπαρτσελόνα να μην καταφέρνει να κάνει φάουλ! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλήρωσε σε ακόμα ένα ματς τις απουσίες στην περιφέρεια (Κόπονεν, Ναβάρο).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο ματς αλλά η αδυναμία της να περιορίσει τον Τόμιτς, ο οποίος σημείωσε τους 8 από τους 16 πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ. Η τουρκική ομάδα, πάντως, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη τη μεγάλη αποτελεσματικότητα της έξω από τα 6μ75 (8/13 τρίποντα).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν μεγάλες μάχες και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζάστιν Ντόελμαν μάλιστα να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Καθώς γύρισε το πόδι του.

Στη συγκεκριμένη περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και πήρε το προβάδισμα (50-47 στο 26’) αλλά ο Κώστας Σλούκας έκανε εξαιρετική δουλειά κι η Φενέρ δεν άφησε την αντίπαλο της να ξεφύγει.

Μάλιστα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με πέντε αναπάντητους πόντους στην τελευταία περίοδο και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (58-51 στο 31’). Τα τρίποντα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά για τη Φενέρ, η οποία είχε σε εκείνο το σημείο 10/17(!), με τον Ντίξον να έχει σημειώσει 4/6.

Ο Σλούκας εκτός από σκοράρισμα προσέφερε και εξαιρετικές πάσες στον Ούντο, ο οποίος έκανε το 55-64 στο 34’! Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ στην αναμέτρηση της Βαρκελώνης ξεπέρασε τις 300 ασίστ στη διοργάνωση.

Με ακόμα ένα τρίποντο «μαχαιριά» ο Κάλινιτς έκανε το 69-61 με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στο +9 (71-62) υπέρ της Φενέρ.

Η Μπάρτσα δεν το έβαλε κάτω και με τρίποντο του Ράις μείωσε σε 70-73 (38’), ενώ ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές έριξε τη διαφορά στον πόντο (72-73), ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Ντίξον αστόχησε κι η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς αλλά ο Σλούκας έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Ράις.

Στα τελευταία 12’’ οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ, καθώς οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα κι απέδρασαν με ένα πολύ σημαντικό “διπλό”!