Γλίτωσε το… έμφραγμα ο ΠΑΟΚ και προκρίθηκε!

2017-02-22T20:38:34+00:00 2017-02-22T20:47:26+00:00.

22/Feb/17 20:38

Μία σπουδαία πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League πήρε ο ΠΑΟΚ μέσα στο Βελιγράδι, καλύπτοντας την ήττα του πρώτου αγώνα (74-76), αφού επικράτησε στο δεύτερο παιχνίδι με 82-78.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ελληνική ομάδα παραλίγο να… αυτοκτονήσει αφού από το +24 (40-64) έγινε +4 στο τέλος, με την Παρτιζάν να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά ο Άντριτς έκανε λάθος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην καταφέρνουν να σουτάρουν. Επόμενος αντίπαλος του συγκροτήματος του Σούλη Μαρκόπουλου θα είναι η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη!

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο ΜακΦάντεν, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα. Σημαντική βοήθεια πρόσφεραν οι Σάιμπερτ (16 πόντοι), Πέινερς (15 πόντοι) και Μαργαρίτης (12 πόντοι). Κορυφαίος από την Παρτιζάν ήταν ο Βελίτσκοβιτς με 19 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με φόρα, με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να είναι εξαιρετικός στον επιθετικό τομέα, οδηγώντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην απόκτηση μιας καλής διαφοράς στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 18-6 και τον Σάιμπερτ να έχει 10 πόντους, αλλά η Παρτιζάν αντέδρασε και με ένα σερί 10-0 μείωσε στο καλάθι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-18, ενώ στη συνέχεια το σερί έγινε 18-0 για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 24-18. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί (8-0) και να αποκτήσει και πάλι το πάνω χέρι, αφού το 28-27 έγινε 28-35. Μάλιστα, μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα, η ελληνική ομάδα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +15, (32-47).

Από το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποκτήσει το πάνω χέρι απέναντι στην Παρτιζάν και να αποκτήσει ακόμη και μια διαφορά 20 πόντων (44-64). Ο ΜακΦάντεν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και χάρισε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης πολλούς και σημαντικούς πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-64, αφού ο Βέλιτσκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο στη εκπνοή. Τίποτα δεν είχε τελειώσει ακόμη για την Παρτιζάν που ξεκίνησε με τρίποντο την τελευταία περίοδο, ενώ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, η Παρτιζάν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο -4. Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στην τελευταία επίθεσή τους, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν σουτ, αφού ο Άντριτς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Έτσι ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 82-78.

Που κρίθηκε:

Η Παρτιζάν έκανε μία τεράστια προσπάθεια να ανατρέψει το -24 και έφτασε μέχρι και στο -4 στην τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά ο Άντριτς έκανε το ντράιβ και… μπλέχτηκε στους ψηλούς του ΠΑΟΚ που του… έκλεψαν τη μπάλα και ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση.