Ο Βασιλόπουλος το… βάλε και έδειξε στον ουρανό! (video)

2017-10-22T16:01:24+00:00 2017-10-22T16:01:24+00:00.

22/Oct/17 16:01

Ο Άρης πήρε το πρώτο του διπλό για την φετινή σεζόν μέσα στο Λαύριο με 71-70 δια χειρός… Παναγιώτη Βασιλόπουλου ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τρίποντο στο 1′ δευτερόλεπτο πριν το φινάλε!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας φόργουορντ μπορεί να μην βρέθηκε σε σπουδαίο βράδυ, όμως στα κρίσιμα σημεία και στο κομμάτι του παιχνιδιού όπου η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πραγματοποίησε την σπουδαία ανατροπή στα τελευταία 3′ λεπτά του ματς, ήταν ο “ακρογωνιαίος λίθος” της νίκης.

Έβγαλε πολύ ενέργεια στο παρκέ, έπαιξε σπουδαία άμυνα και σκόραρε το μεγάλο τρίποντο της νίκης στην τελευταία επίθεση του Άρη βάζοντας την “σφραγίδα” του στην τεράστια ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους.

Ο Βασιλόπουλους είχε στο χθεσινό ματς, 8 πόντους (3/4 σουτ), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 στο σύστημα αξιολόγησης όλα αυτά σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα σε δηλώσεις που έκανε αφιέρωσε το καλάθι που σκόραρε στον πατέρα του που έφυγε από την ζωή πριν 7 μήνες, δείχνοντας τον εξαιρετικό χαρακτήρα που διαθέτει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Έλληνας φόργουορντ έχει αφήσει πίσω του τα δύσκολα χρόνια των τραυματισμών και πλέον είναι ο ηγέτης του Άρη και έχει κληθεί παράλληλα στην Εθνική Ομάδα για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και δείχνει ότι έχει επιστρέψει για τα καλά στο υψηλό επίπεδο!