Ομπράντοβιτς: “Αισθάνομαι τεράστια ντροπή για την ήττα από την Σπλιτ και την εμφάνιση”

2024-02-06T09:22:56+00:00 2024-02-06T09:22:56+00:00.

06/Feb/24 09:22

obradovic-oaka

O Ζέλικο Ομπράντοβιτς θέλησε να απολογηθεί για την ήττα της Παρτιζάν από την Σπλιτ στο Βελιγράδι για την ΑΒΑ League…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν δεν τα πάει και τόσο καλά στην ABA League (4η θέση) με ρεκόρ 13-6 πλέον μετά την ήττα-σοκ από την όγδοη Σπλιτ (ρεκόρ 9-10), αλλά και πάλι δεν το λες… καλό να μην μπορείς καν να κοντράρεις μία κατώτερη ομάδα όπως η κροατική.

Είναι ενδεικτικό ότι η Σπλιτ προηγήθηκε με 44-30 στο ημίχρονο και ποτέ η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους επτά πόντους.

Οι απουσίες των Πάντερ και Ντοζίερ δεν μπορούν να σταθούν ικανές για να δικαιολογήσουν την απόδοση της Παρτιζάν και αυτό ακριβώς δήλωσε ο “Ζοτς” μετά το τέλος του αγώνα:

“Συγχαρητήρια στη Σπλιτ, άξιζε τη νίκη. Έπαιξαν ασύγκριτα καλύτερα από εμάς και άξιζαν απόλυτα να κερδίσουν το παιχνίδι. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω είναι να απολογηθώ σε όσους ήρθαν και είδαν αυτή την εξαιρετικά κακή εκδοχή της Παρτιζάν. Όταν μια ομάδα δείχνει έτσι ο προπονητής πρέπει να αναρωτηθεί γιατί και να αναλάβει την ευθύνη. Όπως πάντα, την αναλαμβάνω.

Ξέραμε ότι έχουμε μπροστά μας μια σειρά από παιχνίδια (με Μπάγερν την Πέμπτη στο Βελιγράδι) και θέλαμε να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες.

Ο Πάντερ είχε παίξει πολλά λεπτά στα τελευταία ματς και ο Ντόζιερ είχε ένα πρόβλημα με το πόδι του. Για αυτό τους άφησα εκτός αγώνα. Ακόμα, δεν έχουμε βρει το λόγο της αδιαθεσίας που αισθάνθηκε ο Τριφούνοβιτς στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι.

Για μία ακόμα φορά απολογούμαι στους οπαδούς της Παρτίζαν που είδαν την ομάδα έτσι. Αισθάνομαι τεράστια ντροπή”.

Προφανώς η Παρτιζάν έχει επικεντρωθεί αυτήν την εποχή στην Ευρωλίγκα, όπου βρίσκεται κάτω από το όριο της δεκάδας για το play-in τουρνουά, μία νίκη πίσω από τη Μακάμπι, την Μπασκόνια και τη Βαλένθια, που βρίσκονται στις θέσεις 8-10.