Ήττα για Ερυθρό Αστέρα από Τσεντεβίτα και Ζντοβτς! (photo-video)

2017-10-22T19:07:28+00:00 2017-10-22T19:07:28+00:00.

22/Oct/17 19:07

5η αγωνιστική για την Αδριατική Λίγκα και η Τσεντεβίτα “έριξε στο καναβάτσο” τον Ερυθρό Αστέρα νικώντας τον με 79-74!

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε η απόλυτη ισορροπία με το σκορ ισόπαλο στους 39 πόντους και το δεύτερο μέρος αναμενόταν με μεγάλη αγωνία.

Το δεύτερο εικοσάλεπτο ήταν επίσης πολύ κλειστό και το ματς είχε ξεκάθαρα τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς κέρδιζαν με 53-51. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν απίστευτη άμυνα πιέζοντας τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου, που ήταν κουρασμένοι από το ματς με την Μπαρτσελόνα και πήραν την νίκη με 79-74!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μούσα με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τζόνσον με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Ούκιτς είχε 4 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Ντεμέτρις Νίκολς 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Από τον Αστέρα ο Φελντέιν είχε 11 πόντους και 6 ασίστ και ο Άντιτς 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-39, 53-51, 79-74.