Ερυθρός Αστέρας: Ο Φελντέιν δίνει νίκες και στο πρωτάθλημα (video)

2017-12-17T21:24:10+00:00 2017-12-17T21:25:50+00:00.

17/Dec/17 21:24

O Eρυθρός Αστέρας επέστρεψε στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας, μετά την αποψινή του νίκη, στην έδρα της Μόρναρ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Λίγα 24ωρα μετά τον θρίαμβο επί της Βαλένθια για την Ευρωλίγκα, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενήθηκε από τη Μόρναρ και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, 11η για εφέτος.

Οι γηπεδούχοι σόκαραν τον Αστέρα με το τέλος της πρώτου περιόδου, με σκορ 29-19. Τα λεπτά της δεύτερη περιόδου όμως άνηκαν στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι και έστειλαν το σκορ ημιχρόνου στο 44-47.

Κάπου εκεί τελείωσαν και οι ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο. Ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα και δεν κινδύνευσε ξανά μέχρι τέλους.

Όταν μιλάμε για παιχνίδια του Ερυθρού Αστέρα, έχει γίνει συνήθεια να μιλάμε για τον Τζέιμς Φελντέιν. Η εξαίρεση δεν θα γίνει σήμερα, μιας και ο πρώην ”πράσινος” γκαρντ ”έκλεψε” πάλι την παράσταση, με συνολικά 18 πόντους! 4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές για τον καυτό άσο των Σέρβων.

Ο Ούρος Λούκοβιτς προσπάθησε για τους ηττημένους, όμως οι 18 πόντοι του δεν έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-47, 56-66, 74-82