Μπαρτσελόνα: Ήττα ΣΟΚ από Μπιλμπάο – Μόνη πρώτη η Ρεάλ! (video)

12/Jan/20 14:48 January 12, 2020

12/Jan/20 14:48

Εκ διαμέτρου αντίθετες ήταν οι καταλήξεις των αγώνων που έδωσαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ σήμερα το μεσημέρι, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έμεινε μόνη πρώτη, μετά το απίθανο στραπάτσο των Μπλαουγκράνα, που ηττήθηκαν εντός έδρας από την Μπιλμπάο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Κάτι δεν πηγαίνει καθόλου καλά στην Καταλονία και πλέον φαίνεται και με… γυμνό μάτι! Η Μπαρτσελόνα (13-4), λίγα 24ωρα μετά την ήττα από την Εφές, έπαθε κι άλλο εντός έδρας κάζο, αυτή την φορά από την πεισματάρα Μπιλμπάο (10-7), η οποία κατάφερε να επικρατήσει με 94-92 στην παράταση, ρίχνοντας τους Μπλαουγκράνα από την κορυφή της ACB, εκεί όπου κατοικεί πλέον μόνη της η Ρεάλ (14-3)!

Η Μπαρτσελόνα ήταν εμφανώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, επιτυγχάνοντας να προηγηθεί με εννέα πόντους στην ανάπαυλα. Ωστόσο, η καλή εικόνα που παρουσίαζε η ομάδα του Πέσιτς διακόπηκε απότομα από την εξαιρετική Μπιλμπάο, η οποία με εξαιρετική απόδοση στην τρίτη περίοδο ισοφάρισε το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μίροτιτς κρατούσε ουσιαστικά μόνος του τους Μπλαουγκράνα μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με follow του Λάμερς, μετά το άστοχο σουτ νίκης του Μπράουν, δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπιλμπάο είχε συνεχώς το πάνω χέρι, εκμεταλλευόμενη το ψυχολογικό αβαντάζ. Προηγήθηκε με 92-88, 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως… κατόρθωσε να δώσει την ευκαιρία στην Μπάρτσα να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση. Με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ στο 94-91 ο Ντιλέινι κέρδισε φάουλ πάνω στην προσπάθεια του για τρίποντο και πήγε στις βολές για να ισοφαρίσει!

Όμως, ο αμερικανός αποδείχθηκε… ακατάλληλος για την περίσταση, καθώς αστόχησε σε δύο από τις τρεις, επισφραγίζοντας το στραπάτσο της ομάδας του, η οποία ξεγλίστρησε από την κορυφή.

Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αξέλ Μπουτίγ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους με 9/13 εντός πεδιάς, ενώ ο Μπεν Λάμερς, πέρα του καλαθιού που έστειλε το ματς στην παράταση μέτρησε άλλους 16 πόντους, ενώ κατέβασε και 6 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, πετάχτηκε στο καλάθι των αχρήστων η τρομερή εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς (24 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-32, 62-62, 84-84, π.π. 92-94