Μπαρτσελόνα: Με Μίροτιτς και Χάνγκα γλίτωσε το κάζο (videos)

2020-03-08T20:37:30+00:00 2020-03-08T22:36:46+00:00.

08/Mar/20 20:37

Η Εστουδιάντες έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, η οποία με σερί στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη για να παραμείνει στην κορυφή (67-74).

Η δοκιμασία της Μπάρτσα στη Μαδρίτη ήταν πιο δύσκολη του αναμενόμενου, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να είναι πίσω στο σκορ για 29’, αλλά να καταφέρνει στο τέλος να πάρει το ζητούμενο και να μείνει στην κορυφή (19-4), όσο οι “φοιτητές” παραμένουν κολλημένοι στην τελευταία θέση μαζί με την Φουενλαμπράδα (5-18).

Οι γηπεδούχοι που κυνήγησαν την έκπληξη με τον Αβράμοβιτς (18π.), είχαν +7 στο ημίχρονο (35-28) κρατώντας χαμηλά τους Καταλανούς, που έτρεξαν 8-0 την πλέον κρίσιμη στιγμή, ώστε το 58-58 (36’) να γίνει 58-66 (39’) και να κρίνει το παιχνίδι, με τον Μίροτιτς να έχει 17π., τον Χάνγκα 14 (9ριμπ.), τον Χίγκινς 12 και τον Κούριτς 11, την ώρα που ο Ντιλέινι αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού παίζοντας μόλις για 9’.

Πλέον οι “μπλαουγράνα” στρέφονται στον αγώνα για την Ευρωλίγκα με τη Ζαλγκίρις στη Βαρκελώνη (13/3, 22:00).

Δεκάλεπτα: 17-13, 35-28, 52-55, 67-74.