Μπαρτσελόνα: Ένα καλό ημίχρονο έφτανε κόντρα στη Μάλαγα (videos)

2020-06-19T20:24:50+00:00 2020-06-19T21:01:37+00:00.

19/Jun/20 20:24

Tην δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Μπαρτσελόνα, η οποια επιβλήθηκε 73-84 της Μάλαγα χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Πάτησε γκάζι μετά την ανάπαυλα (46-30 επιμέρους σκορ) και συνέχισε αήττητη η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί εμφανίστηκαν αρκετοί νωθροί στο πρώτο μέρος όμως στην συνέχεια με την βοήθεια των Μίροτιτς και Τόμιτς “καθάρισαν” την Μάλαγα με 73-84.

Η Μάλαγα ξεκίνησε με πολύ καλύτερο ρυθμό και ευτύχισε να φτάσει μέχρι και το +8 (20-12) με πρωταγωνιστή τον Ντίον Τόμσον (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο), ωστόσο η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να ανακτήσει τα ηνία με ένα σερί 10-0 (20-22).

Παρότι υστερούσε σε μομέντουμ, η Μάλαγα όχι μόνο αντιστάθηκε, αλλά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με τρεις πόντους, χάρη κυρίως στις επιθετικές ενέργειες του Βατσίνσκι (41-38).

Για κακή της τύχη, η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο μετά την διακοπή. Παρότι συνέχιζε να είναι άστοχη πίσω από την γραμμή των 6.75μ. (2/13) κατάφερε να προηγηθεί και να διατηρηθεί στην πρωτοπορία χάρη στην κυριαρχία της στο ζωγραφιστό (56-61).

Όταν δε ο Κούριτς άρχισε να βρίσκει στόχο και από μακριά, η σεμνή τελετή έλαβε πολύ γρήγορα τέλος. Η άμυνα των Καταλάνων ανάγκασε την Μάλαγα σε ενεργητικό 22 πόντων στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρονού και το τελικό 84-73 έμοιαζε με φυσιολογική εξέλιξη.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους (7/7 δίποντα, 2/5 βολές) και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ και ο Νίκολα Μίροτιτς στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, σκοράροντας 19 πόντους (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές) σε 23’21”.

Στην αντίπερα όχθη, κορυφαίος των τυπικά γηπεδούχων ήταν ο Άνταμ Βατσίνσκι, με 13 πόντους (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-38, 56-61, 73-84